Showbiz

Nga skenat porno te rrëfimi në një libër, gjashtë muajt më të turpshëm të jetës së Michel Houellebecq

Shkruar nga Liberale

Muajt e fundit nuk kanë qenë një shëtitje në park për Michel Houellebecq. Arsyet dihen: së pari ai u fut sërish në telashe për shkak të disa deklaratave, le të themi, të dyshimta për komunitetin mysliman francez, periferitë dhe luftën civile, të mbledhura në një intervistë të botuar në një numër special të revistës "Fronti popullor". Menjëherë pas kësaj, Houellebecq u ngatërrua në një dhimbje koke të pakëndshme me dritën e kuqe: ai e la veten të bindet nga Stefan Ruitenbeek, themeluesi i Kirac (Keeping It Real Art Critics), një kolektiv i shfrenuar artistësh holandezë që kontestojnë dinamikën e tregut të artit bashkëkohor, për të marrë pjesë si aktor në një lloj porno. Siç mund të ndodhë në këto raste, megjithatë, kur pa trailerin në rrjetet sociale në fund të janarit, Houellebecq u pendua dhe u përpoq të tërhiqej duke bllokuar publikimin e videove që e portretizojnë atë gjysmë të zhveshur, duke paditur Ruitenbeek dhe miqtë e tij.

[caption id="attachment_1359842" align="alignnone" width="1200"] Stefan Ruitenbeek[/caption]

Për të treguar qëndrimin e tij, veçanërisht për çështjen pornografike, dhe opinionet e shprehura, si lavdërimi i pozicionit seksual të misionarit, i denigruar padrejtësisht sipas mendimit të tij (por nga kush?), apo rrëfimi për shfaqjet televizive maratonë të natës, apo edhe konsiderata të paqarta për lëvizjet feministe, Houellebecq ka shkruar një libër, "Disa muaj nga jeta" ime botuar pak ditë më parë nga La Nave di Teseo.

Njëqind faqe të prodhuara me nxitim, një përgjigje e fortë ndaj një periudhe të vështirë. Versioni i Houellebecq: një ditë ai merr një email nga një fans i tij i përkushtuar holandez, ai i përgjigjet atij, ata fillojnë një korrespondencë të rastësishme. Ky holandez është Stefan Ruitenbeek. Houellebecq e quan atë Beetle në libër. Në tetor të vitit të kaluar, Beetle ngacmon Houellebecq, duke e informuar për mbërritjen e tij të afërt në Paris në shoqërinë e një gruaje, e cila në libër quhet Slut, një studente filozofie me një profil OnlyFans, me qëllim organizimin e videove amatore të seksit me meshkuj tërheqës. Për shembull, shkrimtarë të famshëm. Gruaja e Houellebecq është dakord, skenat e dakorduara janë xhiruar, me vetëm disa maska të lira të blera nga Beetle në një dyqan të vogël maskash në Paris, për të garantuar një sasi të vogël anonimiteti.

Së shpejti organizohet një takim i dytë, me premtimin për më shumë zhvillime nën syrin e kamerave. Houellebecq mbërrin me gruan e tij në stacionin e Amsterdamit dhe kontrollon hotelin e tij të besuar, udhëtimin dhe akomodimin e paguar nga produksioni. Në dhomë ai pi shishen e verës së mirëseardhjes, duke e shoqëruar me disa ilaçe kundër ankthit. Stefani dhe ekuipazhi i tij mbërrin. Houellebecq nënshkruan një kontratë, ku shkruhet qartë se ai merr përsipër të transferojë çdo përmbajtje, sekuencë, regjistrim dhe përpunim imazhi të krijuar ose marrë nga Stefan dhe ekipi i tij, midis 1 nëntorit 2022 dhe datës 31 dhjetor të këtij viti.

Në këtë pikë gjërat bëhen pikante: Beetle i ofron atij një aktore si një partnere e mundshme, e quajtur Pata në libër, por gjërat nuk bashkohen, ka konsensus, por nuk ka kimi. Shkrimtari gjashtëdhjetë e shtatë vjeçar lëshon zemërim, fshihet nën një çarçaf, të ftuarit e tij largohen nga dhoma. Ndërkohë, gruaja Lysis mbikëqyr xhirimet dhe kërkon ndërmjetësim. Përpjekje të tjera të pasuksesshme të Beetle për të gjetur një grua për Michel Houellebecq-un pasojnë, derisa shkrimtari bëhet i padurueshëm, grindet me Beetle dhe kthehet në Paris duarbosh, duke iu dhënë keqardhjes dhe përdorimit të tepruar të alkoolit dhe duhanit.

Me pak fjalë, është një libër plot urrejtje. Ndoshta Houellebecq po luan si memec, si në faqet e para të Zgjerimi i domenit të luftës, libri i tij i parë, ku protagonistit i humbet makinën, por i vjen turp ta thotë, dhe për këtë arsye raporton vjedhjen e saj për të mos u dukur i çmendur. Përshtypja është se Houellebecq e kuptoi shumë vonë se ai i kishte dhënë publikut pjesë të jetës së tij që do të kishte preferuar të mbetej sekret, mbi krahët e entuziazmit momental./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH