Aktualitet

Nga rrëmbimi i djalit të gazetarit te gabimet fatale në Tik-Tok/ Bëmat e 30- vjeçarit shqiptar që u arrestua në Greqi

Shkruar nga Liberale

Mediat greke kanë zbardhur detaje të reja për arrestimin e 30 vjeçarit shqiptar, i cili plagosi me kaçavidë mëngjesin e së martës një oficere policie në rezidencat studentore pranë Universitetit Politeknik, Athinë.

Për katër vitet e fundit, tre katet e konviktit të vjetër të kampusit ishin kthyer në një seli të banditëve të thekur shqiptarë. Duke dhënë 100 euro në muaj për çdo dhomë dhe pa paguar rrymë, internet dhe ujë, jetonin si familje. Ata qarkullonin me 'Mercedes' dhe shijonin jetën e luksit me paratë e zeza nga grabitjet, pazaret e drogës, vjedhjet dhe madje edhe rrëmbimet. 30-vjeçari “Esko”, siç quhej në "bot e errët", përveçse plagosi policen, akuzohet se ka rrëmbyen edhe një fëmijë të mitur, djalin e një gazetari, në maj të vitit 2019 dhe në të vërtetë ata u fshehën në rezidencat e studentëve, derisa hynë në shtëpinë në Pagrati dhe grabitën të atin.

Në ambientin e rezidencës studentore jetonin “Esko”, partnerja me fëmijën e tyre të porsalindur, vëllanë “Erko” dhe nënën gjidhënëse, si dhe të paktën dhjetë të tjerë, shqiptarë e grekë.

Brenda banesave vepronin në dy-tre grupe të ndryshme dhe dilnin vetëm për të grabitur banka, supermarkete dhe për të shitur drogë. Studentëve që kërkuan shpjegim për dhomat që ishin të zëna, drejtuesit iu përgjigjën se ato nuk funksionojnë dhe se duhen rinovuar, duke u hedhur hi syve. Kreu i madh i bandës së Universitetit Politeknik konsiderohet të jetë 30-vjeçari “Esko”. Ky u përfshi në paligjshmëri nga xhaxhai i tij, i dënuar me burgim të përjetshëm, sepse vrau një burrë dhe më pas u arratis nga burgjet e Nafplionit. “Esko” akuzohet për pesë vepra penale. E para ka të bëjë me rrëmbimin e djalit 17-vjeçar të një gazetari më 11 maj 2019. Grupi i banditëve rrëmbeu të miturin nga zona e Zografou teksa po kthehej në shtëpinë e tij në Pagrati.

Ata e kanë goditur të miturin, dhe pasi i kanë vënë një kapuç, e kanë hedhur në makinë dhe e kanë çuar në kampus. Aty fëmija u mbajt peng për shumë orë në duart e grabitësve shqiptarë, të cilët pasi morën çelësat e shtëpisë, shkuan për ta grabitur. Në momentin e sulmit ishin të pranishëm prindërit dhe vëllai i tij i vogël. Gazetari, në tentativë për të mbrojtur familjen e tij, është përleshur me ta, për pasojë banditët e kanë rrahur dhe e kanë plagosur lehtë me thikë. Tetë muaj më vonë, autoritetet arritën të vënë në pranga një nga autorët, ndërsa pjesa tjetër mbeti e pazbuluar, ndërsa policia tha se ata kishin gjetur strehim në vendlindje. Në fund duket se “Esko” nuk kishte “trokitur” në Shqipëri, por kishte gjetur strehë në shtëpinë e vjetër të Universitetit Politeknik. Aktakuza e radhës ka të bëjë me sekuestrimin e pajisjeve të Universitetit të Athinës me vlerë mbi 300 mijë euro, dy akuza të tjera për grabitje dhe trafik droge, ndërsa e fundit për vjedhje në dyqanet e një qendre të madhe tregtare.

Një nga gabimet e banditëve të kampusit është se ata ngarkonin video të veprave të tyre në Tik-Tok. Material me armë, pistoleta, makina të shtrenjta, ora dhe shumë para, që provokuan ndjekësit e tyre t'i "fusin në dorë" pasi i shihnin të jetonin bujarisht pa punuar asnjëri prej tyre. Grabitjet, sidomos në orët e para të mëngjesit, por edhe trafiku i drogës, kanë qenë burimet e “parave të zeza” të bandës, ndërsa në dosjen voluminoze, të krijuar nga Nëndrejtoria e Sigurimit të Athinës, përfshihen ngjarje që përshkruajnë mënyrën si vepronte banda. Tipike, ajo e ndodhur rreth një muaj më parë, kur shqiptarët porositën dërgesën dhe në momentin që dërguesi po largohej, i thanë të vononte sepse do të vidhnin dyqanin./Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH