Politikë

Nga Mao te Xi: pushteti luan në vazhdimësinë e udhëheqjes kineze

Shkruar nga Liberale

Christian Shepherd

  1. Mao Ce Dun 毛泽东 (1935-1976)
  2. Hua Guofeng 华国锋 (1976-1981)
  3. Deng Xiaoping 邓小平 (1978-1997)
  4. Hu Yaobang 胡耀邦 (1981-1987)
  5. Zhao Ziyang 赵紫阳 (1987-1989)
  6. Jiang Zemin 江泽民 (1989-2002)
  7. Hu Jintao 胡锦涛 (2002-2012)
  8. Xi Jinping 习近平 (2012- )

Mao Zedong 毛泽东 (1935-1976)

 

Mao mori kontrollin e plotë të partisë gjatë një lufte për pushtet të vitit 1935 në mes të "Marshit të gjatë", tërheqja prej 6000 miljesh nga trupat komuniste për t'i shpëtuar ushtrisë së Partisë Nacionaliste Kineze. Në vitin 1943, ai u bë zyrtarisht kryetar partie, një titull që e mbajti shpesh duke pastruar rivalët nga themelimi i Republikës Popullore të Kinës më 1949 deri në vdekjen e tij më 6 shtator 1976.

Hua Guofeng 华国锋 (1976-1981)

Mao një herë i tha Hua, pasuesit të tij të caktuar, "me ju në krye, unë jam i qetë". Edhe me miratimin e kryetarit, Hua-s iu desh të rrëzonte një grup liderësh maoistë të njohur si "banda e katërt" për të siguruar pozicionin e tij. (Një nga ata të katërt ishte e veja e Maos, Jiang Qing.) Ai nuk qëndroi gjatë në krye. Ai tashmë kishte filluar të humbiste kontrollin kur Deng Xiaoping, një veteran revolucionar me ndikim, planifikoi me sukses ta zëvendësonte atë në 1978. Hua dha dorëheqjen si kryetar partie në 1981.

Deng Xiaoping 邓小平 (1978-1997)

Megjithëse Deng nuk ishte kurrë sekretar i përgjithshëm i partisë, ai konsiderohet se ka zëvendësuar një Hua të zvogëluar si udhëheqësi kryesor i Kinës duke filluar nga viti 1978. Shpesh i referuar si "arkitekti" i reformave ekonomike të vendit dhe hapja ndaj biznesit ndërkombëtar, ai përdori ndikimin e tij mbi ushtrinë dhe pleqtë e partisë për të udhëhequr politikën dhe për të zgjedhur drejtuesit. Autoriteti i tij u zbeh pas masakrës së Sheshit Tiananmen të vitit 1989, kur protestat e mëdha në Pekin u shtypën më në fund dhe qindra, nëse jo mijëra njerëz, u vranë nga autoritetet. Deng dha dorëheqjen si kreu i ushtrisë pas protestave, por mbeti me ndikim deri në vdekjen e tij në 1997.

Hu Yaobang 胡耀邦 (1981-1987)

I pari nga zgjedhjet e Deng për lider, Hu ishte kryetar partie derisa zyrtarët shfuqizuan postin si dhe strukturën e tyre të gjatë të partisë në vitin 1982. Përpjekjet e tij për reformën ekonomike dhe politike e bënë atë armik mes pleqve të partisë konservatore, të cilët e rrëzuan atë si sekretar të përgjithshëm në vitin 1987. Pas vdekjes së tij dy vjet më vonë, studentët dolën në rrugë në zi. Thirrjet e tyre për liri politike, duke përfshirë lirinë e fjalës, u bënë demonstrata që pushtuan Sheshin Tiananmen derisa trupat shtypën protestat.

Zhao Ziyang 赵紫阳 (1987-1989)

Një tjetër nga udhëheqësit e zgjedhur të Deng, Zhao vazhdoi përpjekjet për reforma të Hu si sekretar i përgjithshëm. Ai u spastrua gjatë protestave të vitit 1989, sepse Deng dhe të tjerë të linjës së ashpër e konsideruan atë shumë simpatik ndaj studentëve. Ai e kaloi pjesën tjetër të jetës në arrest shtëpiak.

Jiang Zemin 江泽民 (1989-2002)

Pleqtë e partisë zgjodhën Jiang për të zëvendësuar Zhaon si sekretar të përgjithshëm në një moment veçanërisht kritik. Jiang mbikëqyri një fushatë propagande dhe mendimi politik për të rivendosur kontrollin pas sheshit Tiananmen; ai më vonë e kombinoi atë me liberalizimin ekonomik, ndërsa Kina përgatitej për t'u bashkuar me Organizatën Botërore të Tregtisë në 2001. Ai zyrtarisht dorëzoi udhëheqjen e partisë në 2002, por qëndroi në krye të ushtrisë deri në vitin 2005. Në moshën 96-vjeçare, Jiang është lideri më i vjetër i Kinës në të kaluarën që jeton sot.

Hu Jintao 胡锦涛 (2002-2012)

 

Hu ishte padyshim lideri i parë i Partisë Komuniste Kineze që u ngjit pas një procesi gradual përgatitor, dhe jo pas një lufte të ashpër të brendshme. Por me stilin e tij të përmbajtur të udhëheqjes, ai shpesh mbeti në hije nga Jiang dhe të tjerët. Korrupsioni qeveritar, pabarazia e të ardhurave dhe përçarjet partiake e prishën dekadën e tij në pushtet. Dorëzimi i Hu Xi Jinping nga fundi i vitit 2012 deri në fillim të 2013 ishte hera e parë që tre pozitat kryesore të vendit mbi partinë, ushtrinë dhe shtetin  u transferuan menjëherë.

 

Xi Jinping 习近平 (2012- )

Ashtu si Hu, Xi u ngjit gradualisht në udhëheqjen e partisë, duke punuar si zyrtar lokal për dekada përpara se të promovohej në postin e lartë në Pekin. Shumë vëzhgues të jashtëm supozuan se ai do të sundonte njësoj si paraardhësi i tij i menjëhershëm, ndoshta edhe duke ndjekur reformat. Në vend të kësaj, Xi spastroi rivalët në një fushatë të ashpër kundër korrupsionit dhe goditi disidencën, duke internuar qindra mijëra ujgurë dhe duke shtypur rezistencën në Hong Kong.

69-vjeçari Xi nuk tregon asnjë shenjë për të liruar kontrollin e tij ose për të caktuar një pasardhës. Media shtetërore e quan rregullisht atë "udhëheqës i popullit" një titull pothuajse identik me "udhëheqësin e madh" Mao. Në kongresin e partisë të përfunduar së fundmi, ai deklaroi se partia nën administrimin e tij do ta bënte Kinën një superfuqi moderne socialiste deri në vitin 2049, një shekull pasi Mao themeloi kombin. /Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH