Aktualitet

Nga KGB-ja e Hrushovit te Putini, rrënjët e thella të ndikimit rus në Afrikë

Shkruar nga Liberale
Nga KGB-ja e Hrushovit te Putini, rrënjët e thella të ndikimit

1960 ishte një vit i rëndësishëm për atë që së shpejti do të bëhej Republika Demokratike e Kongos . Vendi fitoi pavarësinë nga Belgjika në qershor, duke instaluar qeverinë e tij të parë të zgjedhur në mënyrë demokratike. Në shtator, luftërat për pushtet e çuan Joseph-Désiré Mobutu AKA Mobutu Sese Seko, sekretar i shtetit në atë kohë, për të kryer grushtin e tij të parë ushtarak. Dhe disa muaj më vonë, kryeministri Patrice Lumumba u vra .

Kjo vazhdimësi e shpejtë e ngjarjeve shënoi një vit kyç në histori, por jo vetëm për të drejtat e emancipimit në Afrikë. Rreth 11,000 kilometra në lindje të Kinshasës, në Rusi , politika e jashtme e Kremlinit mori një kthesë të re mes krizës që përfshiu Kongon belge. Alexander Shelepin, kreu i KGB-së në atë kohë, e kuptoi se nuk kishte pothuajse asnjë spiun rus në jug të shkretëtirës së Saharasë. Kishte një bazë solide agjentësh sekretë në Egjipt , disa të shpërndarë në të gjithë Magrebin dhe disa me lidhje me Partinë Komuniste lokale ishin vendosur në Afrikën e Jugut.

Një grusht spiunësh për të shpëtuar kryeministrin Lumumba

Në sytë e Shelepin, rrjeti i tij i spiunëve në kontinentin afrikan ishte i pakët. Nikita Hrushovi, atëherë sekretari i parë i Partisë Komuniste, e kishte bërë prioritet hapjen ndaj vendeve (kryesisht afrikane) me të ardhura të ulëta dhe të shënonte një ndarje me paraardhësin e tij Jozef Stalin.

Si rezultat, kriza në Kongo u bë “rasti i parë i njohur i një ndërhyrjeje nga KGB-ja në një vend të Afrikës sub-Sahariane”, shpjegon Natalia Telepneva, historiane dhe specialiste e inteligjencës sovjetike në Afrikë në Universitetin e Strathclyde në Glasgow.

Dhe kështu filloi fillimi i një gare për ndikimin rus në jug të Saharasë. Pavarësisht mungesës së interesit për rajonin nga fillimi i viteve 1990 deri në fund të viteve 2000, Kremlini la gjurmët e tij. “Për të rivendosur praninë ruse në Afrikë, Vladimir Putin përfitoi nga reputacioni relativisht i mirë që Bashkimi Sovjetik kishte në kontinent dhe thirri një rrjet kontaktesh të vjetra”, thotë Marcel Plichta, i cili hulumton ndikimin sovjetik në Afrikë në Universitetin St Andrews në Skoci.

Por gjatë krizës së Kongos, Rusia nuk kishte ende një trashëgimi në kontinent. “Ivan Potekhin, kryeafrikanisti i BRSS në atë kohë, e kishte vizituar Afrikën për herë të parë vetëm në vitet 1950,” thekson Telepneva.

Operacioni i Bashkimit Sovjetik për të ndihmuar kryeministrin e atëhershëm kongolez Patrice Lumumba për të shtypur secesionistët e mbështetur nga Belgjika kishte burime të dobëta. “Moska kishte vetëm mjetet për të dërguar një grusht agjentësh në terren”, thotë Telepneva. Pra , kur Joseph-Désiré Mobutu kreu grushtin e tij ushtarak në vitin 1960, i cili u mbështet në mënyrë aktive nga CIA , goditja ndaj KGB-së ishte e rëndësishme.

Lufta e Ftohtë "me kosto të ulët" në Afrikë

Bashkimi Sovjetik kishte disa hapa për të bërë nëse donte të shtynte strategjinë e tij të ndikimit në rajon, por mund të mbështetej në entuziazmin e valës së pavarësisë nga fuqitë koloniale në vitet '60 për të arritur këtë qëllim.

“Për t'i bërë agjentë të bashkohen me KGB-në në Afrikë, kontinenti ofronte perspektiva interesante spiunazhi . Dhe misionet që ata do të ndiqnin – duke mbështetur lëvizjet për pavarësi, ndërkohë që monitoronin njëkohësisht aktivitetin e SHBA-së në terren – dukeshin fisnikë”, shkruan Telepneva në librin e saj “ Çlirimi i Luftës së Ftohtë ”, i cili bazohet në kujtimet e Vadim Kirpitchenko, drejtorit të parë të divizionit të KGB-së në Afrikë.

Nga viti 1960 e tutje, Rusia hapi një numër në rritje ambasadash në vendet afrikane. Secili prej delegacioneve të tij “përfshinte një agjent KGB dhe GRU (agjencia e huaj e inteligjencës ushtarake të Ushtrisë Sovjetike)”, shpjegon Telepneva.

Kriza e Kongos shërbeu si një mësim. “Moska e kuptoi se BRSS nuk kishte të njëjtat burime siç kishin fuqitë perëndimore në Afrikë. Kështu që inteligjenca dhe operacionet klandestine dukej se ishin mënyra më e mirë për të zhvilluar një Luftë të Ftohtë 'me kosto të ulët',” thotë Telepneva.

Megjithëse Bashkimi Sovjetik humbi përfundimisht terren në Afrikë, përpjekjet e bëra rezultuan të dobishme për politikën e jashtme të Kremlinit në vijimësi. Rusia u shfaq si një aleat i ish-kryeministrit të ndjerë Lumumba, i cili u bë një figurë kryesore frymëzimi për lëvizjet e tjera të pavarësisë në të gjithë kontinentin. Shtetet e Bashkuara, nga ana tjetër, shiheshin si një aleat i ish-fuqive koloniale në Afrikë. Reputacioni i Bashkimit Sovjetik duke qenë në "anën e duhur" të historisë në Afrikë u shty nga Rusia dhe u përforcua më tej nga mbështetja e BRSS për Nelson Mandelën në luftën e tij kundër aparteidit në Afrikën e Jugut .

Spiunët rusë punuan shumë për të ruajtur reputacionin e vendit të tyre. Vendi filloi një fushatë gjithëpërfshirëse të “masave aktive”, që sot do të quheshin dezinformim dhe propagandë . Qëllimi i tij ishte të portretizonte Bashkimin Sovjetik si një mbështetës të painteresuar të një Afrike të dekolonizuar. Ndërkohë, Uashingtoni u përshkrua si një kukull që komploton në hije, duke mbrojtur interesat e veta.

KGB-ja përdori të gjithë arsenalin e saj, duke manipuluar mediat lokale dhe duke falsifikuar dokumente false për ta bërë CIA-n armikun që duhej shkatërruar. Moska ushqeu paranojën e revolucionarit ganez – dhe kryeministrit dhe presidentit të parë eventual të vendit – Kwame Nkrumah, i cili e shihte veten si një “ Lenin afrikan“. Ai do të shihte kudo spiunë amerikanë. “Në vitin 1964, një letër e rreme e shkruar nga Shërbimi A që përshkruante një komplot të CIA-s e zemëroi aq shumë, saqë ai i dërgoi një letër drejtpërdrejt Presidentit të SHBA Lyndon Johnson, duke akuzuar CIA-n se po përdor të gjitha burimet e saj me një qëllim në mendje: ta rrëzonte atë,” lexohet në arkivat e Mitrokhin, të quajtur pas Vasili Mitrokhin, arkivist i KGB-së, i cili e çoi në KGB39 dhe 19 i bashkuar. vite shënime me të.

Nga ëndrra sovjetike në zhgënjim

Është e vështirë të mos i shohësh këto "masa aktive" si pararendëse për fushatat e sotme të dezinformimit në internet dhe "fabrikat e trolleve" të drejtuara nga Yevgeny Prigozhin , kreu i grupit mercenar Wagner . Rusia e Putinit përdor një version të ri dhe të përmirësuar të narrativës sovjetike. Në atë kohë, Bashkimi Sovjetik u paraqit si një kampion i dekolonizimit. Sot, "Rusia pretendon të jetë një aleate e lëvizjes anti-koloniale pan-afrikaniste", thotë Plichta. Fushata ruse për të nxitur ndjenjat antifranceze në Republikën e Afrikës Qendrore dhe Mali është vetëm një shembull.

Por jo të gjitha përpjekjet e KGB-së u kurorëzuan si fitore në atë kohë – ose të paktën jo në masën që Moska kishte shpresuar. Bashkimi Sovjetik “mendonte se këto vende natyrshëm do të binin në përputhje me ideologjitë komuniste dhe për rrjedhojë edhe BRSS. Por doli të ishte më e komplikuar nga sa prisnin”, shpjegon Telepneva.

Kwame Nkrumah, i cili sundoi Ganën për gjashtë vjet, ishte "miku" i parë i Bashkimit Sovjetik në Afrikën Sub-Sahariane. Ai u rrëzua në vitin 1966 pasi u zhvendos drejt autoritarizmit. Dy vendet e tjera që kanë mbajtur më hapur anën e Rusisë, Mali dhe Guinea, nuk lanë pas asnjë kujtim të parajsës komuniste. Pas tetë vjetësh në pushtet, udhëheqësi i Malit Modibo Keita u rrëzua, ndërsa Ahmed Sékou Touré i Guinesë qëndroi në krye të një regjimi brutal për më shumë se 25 vjet, deri në 1984.

Vetëm në valën e dytë të dekolonizimit dhe shpërbërjes së bastionit kolonial të Portugalisë në Mozambik , Guinea-Bissau dhe Angola në vitet 1970, operacionet e influencës sovjetike u rimorën përsëri. Por kësaj radhe, udhëheqësi Leonid Brezhnev u kërkoi shërbimeve të inteligjencës që të “ridisponojnë përpjekjet e tyre për të forcuar bashkëpunimin ushtarak dhe të sigurisë me ushtritë e vendeve “miqësore””, thotë Telepneva. Kremlini ishte bërë i vetëdijshëm se, deri më tani, kishte nënvlerësuar rolin e ushtrisë në betejat afrikane për pushtet.

Bashkimi Sovjetik dhe fuqia e butë

Bashkimi Sovjetik u bë një furnizues kryesor i armëve për kontinentin afrikan. E mbështetur nga mbështetja sovjetike kundër Somalisë , Etiopia mori një "avion sovjetik plot me pajisje ushtarake dhe instruktorë [në tokën e saj] çdo 20 minuta" në dimrin e vitit 1977, sipas arkivave të Mitrokhin.

Edhe një herë, kjo qasje të kujton taktikat e Putinit dhe të grupit Wagner. “Strategjia kryesore e Moskës për shtrirjen e ndikimit të saj në Afrikë, përveç dërgimit të mercenarëve të Wagner-it, është edhe shumëfishimi i marrëveshjeve ushtarake [21 prej të cilave u nënshkruan midis 2014 dhe 2019]”, thotë Plichta.

Gjatë Luftës së Ftohtë, mbështetja ushtarake shkoi përtej furnizimit me armë . Bashkimi Sovjetik trajnoi gjithashtu mijëra "luftëtarë të lirisë" në shtëpi. Qendra Arsimore Perevalnoe-165 në Krime, gadishulli ukrainas i aneksuar tani nga Rusia, është bërë shembulli më i famshëm.

Trajtimi i armëve ishte vetëm një pjesë e vogël e asaj që mësohej. “Ka pasur edhe trajnime politike me ekskursione në vende turistike, vizita në ferma kolektive dhe shfaqje filmash. Kurset përfshinin gjithashtu një hyrje në leninizëm-marksizëm dhe diskutime mbi historinë e kolonizimit”, thotë Telepneva.

Moska e kuptoi herët se arsimi mund të thellonte lidhjet e saj me Afrikën, kështu që Hrushovi hapi Universitetin Patrice Lumumba në Moskë në vitin 1961. Gjatë 50 viteve, ai trajnoi më shumë se 7000 studentë nga 48 vende të ndryshme afrikane në fizikë, ekonomi dhe administratë publike. Studentët afrikanë u pranuan gjithashtu në universitete të ndryshme në të gjithë BRSS.

Për spiunët rusë, universitetet ishin terrene të mrekullueshme për mbarështimin e rekrutëve të mundshëm. Në fakt, nënkryetari i Universitetit Lumumba ishte pjesë e KGB-së. Por "kjo nuk ishte gjëja më e rëndësishme për Moskën", thotë Konstantinos Katsakioris, një specialist për arsimin afrikan dhe ish-Bashkimin Sovjetik në Universitetin e Bayreuth në Gjermani. Prioriteti i Moskës ishte përmirësimi i reputacionit të Bashkimit Sovjetik në Afrikë. Të gjithë studentët pritej të predikonin fjalën e mirë sovjetike në shtëpi.

Kjo u bë gjithashtu një pasuri për Putinin. Pas rënies së Bashkimit Sovjetik, Moska gradualisht u tërhoq nga Afrika, por të gjithë studentët që mësonin në ish-BRSS qëndruan aty. Kështu, kur, në vitin 2014, Putin vendosi të riinvestojë në kontinentin afrikan në kërkim të aleatëve të rinj për të kompensuar izolimin diplomatik të Rusisë të shkaktuar nga aneksimi i Krimesë nga ana e tij, ai e dinte se agjentët e tij mund të gjenin miq atje. “Ushtarët dhe studentët ishin të rinj kur shkuan në Bashkimin Sovjetik. Sot, disa prej tyre janë bërë anëtarë me ndikim në vendet e tyre”, thotë Plichta. Këta veteranë të aventurës sovjetike në Afrikën post-koloniale janë veshët e sotëm potencialisht të detyrueshëm në të cilët mund të pëshpërisin Putini dhe njerëzit e Prigozhin.

Përshtati për Liberale.al, l.m

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH