Aktualitet

Nga këngëtarja suedeze që do të fitojë për herë të dytë te kënga mbretërore, nis sonte Eurovision-i!

Shkruar nga Liberale

Sot nis Eurovisioni, ngjarja më e madhe muzikore në botë, e cila do të mbahet në Britaninë e Madhe, kjo për shkak të fitores së Ukrainës vitin e kaluar dhe pamundësisë për të pritur ngjarjen për shkak të pushtimit rus.

Sonte, 15 shtete do të garojnë për 10 vendet në finalen e madhe të së shtunës mbrëma. Do të jetë në dorën e shikuesve që të do të votojnë për koreografinë dhe zërin më të mirë. Më pas të enjten do të zhvillohet nata e dytë dhe në fund nata finale më 13 maj. Mes 37 konkurrentësh, Shqipëria do të përfaqësohet nga këngëtarja Albina Kelmendi dhe familja e saj me këngën “Duje” në natën e dytë të Eurovision.

"Këtë vit, vendimi i takon tërësisht publikut. Votat nga juritë kombëtare hyjnë në lojë vetëm për finalen e së shtunës", shkruan BBC.

 

Çfarë duhet pasur parasysh, sipas BBC

Dy nga favoritët për të fituar konkursin Finlanda dhe Suedia performojnë sonte. Flitet shumë për suedezen Loreen këtë vit, e preferuari e basketbollistëve. Ajo fitoi në vitin 2012 me këngën e saj "Euphoria" dhe tashmë dëshiron të bëhet gruaja e parë që fiton dy herë Eurovisionin. Këtë herë ajo do të përfaqësojë Suedinë me këngën "Tattoo".

Gjithashtu në kërkim të një vendi në finale është reperi finlandez Käärijä. A mund të organizojnë një betejë të kombeve nordike për finalen?

Por është Let 3 nga Kroacia, që padyshim do të marrë gjithashtu vëmendjen e shikuesve, për shkak të performancës.

Për lëvizje të shkëlqyera kërcimi, voka të fortë, do të shihni Noa Kirel të Izraelit dhe këngën e saj, "Unicorn".

Tre ditë pas kurorëzimit të Mbretit Charles dhe Mbretëreshës Camilla, Norvegjia do të hapë shfaqjen e mbrëmjes së sotme me një këngë me ritëm të lartë, por me tematikë mbretërore "Mbretëresha e Mbretërve", interpretuar nga Alessandra. /Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH