Showbiz

Nga Bruce Willis te Antonio Banderas e Robert De Niro, divorcet më të bujshme të Hollivud-it

Shkruar nga Liberale

Divorci i Kevin Costner dhe Christine Baumgarter ka rënë si një “rrufe në qiell të pastër”, pasi asgjë nuk tregonte se ata po kalojnë një krizë në martesën e tyre. Çifti vendosi të marrë rrugë të ndara, pas 18 vitesh bashkëjetesë, duke surprizuar fansat e tyre.

Sipas një raporti të TMZ, vendimi i tyre është përfundimtar, me stilisten 49-vjeçare dhe ish-modelen që ka paraqitur kërkesën për divorc, duke përmendur "ndryshime të papajtueshme".

Në fakt, ajo kërkoi kujdestarinë e përbashkët të tre fëmijëve të tyre, me Kevin Costner që iu përgjigj kërkesës së saj, duke kërkuar edhe ai kujdestarinë e përbashkët. Megjithatë, ajo nuk ka kërkuar ndonjë mbështetje financiare, pasi ata kishin bërë një marrëveshje paramartesore.

Në një deklaratë për TMZ, një përfaqësues i aktorit tha: “Fatkeqësisht, rrethanat jashtë kontrollit të tij dhe kanë detyruar z. Costner të hyjë në një procedurë divorci. Ne kërkojmë që të respektohet privatësia e tij, Christine dhe fëmijëve të tyre, ndërsa ata kalojnë këtë kohë të vështirë dhe duan ta kalojnë atë jashtë syve të publikut”.

Me rastin e divorcit të tyre, më poshtë keni disa çifte të cilët edhe “befasuan” publikun me ndarjen e tyre, pas shumë vitesh martesë.

1. Melanie Griffith - Antonio Banderas

Divorci i Melanie Griffith dhe Antonio Banderas u njoftua në vitin 2014, pas 18 vitesh martesë. Çifti ka qenë një nga më të dashurit e Hollivudit. Ata ishin takuar në xhirimet e filmit “Two Much” në vitin 1995 dhe kishin së bashku një vajzë, Stella. Natyrisht, Banderas kishte kontribuar në rritjen e dy fëmijëve të tjerë të Griffith-it, të cilët ai i kishte fituar nga marrëdhëniet e saj të mëparshme.

Divorci i tyre duket se ka qenë "miqësor" dhe çifti lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se ata kishin vendosur "t'i japin fund martesës së tyre në mënyrë të kujdesshme dhe konsensuale". Si arsye zyrtare për ndarjen e tyre, janë përmendur “dallimet e papajtueshme”. Edhe sot e kësaj dite në deklaratat e tyre publike shprehen se kanë dashuri dhe respekt të pakufishëm për njëri-tjetrin. Pavarësisht ndarjes, ata kanë mbajtur kontakte miqësore dhe të dy qëndrojnë pranë vajzës së tyre.

Në fakt, Antonio Banderas ka shprehur publikisht admirimin dhe respektin e tij për Melanie Griffith, duke e quajtur atë në një intervistë një "grua e madhe dhe një aktore po aq e shkëlqyer".

2. Jason Momoa - Lisa Bonet

Jason Momoa dhe Lisa Bonet janë ndarë pas 16 vitesh së bashku, me yllin e 'Aquaman' që e ka bërë të ditur lajmin përmes Instagramit. Ndonëse nuk zbuluan arsyet që çuan në ndarjen e tyre, aktori theksoi se “ata lirojnë njëri-tjetrin që të jenë ata që duan të jenë një ditë”.

Të dy u njohën përmes miqve të përbashkët në vitin 2005 dhe që atëherë ishin të pandarë. Shumë shpejt ata u bënë një nga çiftet më të dashur të Hollivudit, duke u dalluar për stilin e tyre ekscentrik. Edhe pse thashethemet se ata donin të martoheshin nisën vetëm dy vjet më vonë, çifti më në fund... e vonoi, me martesën e tyre që u bë më në fund, 10 vjet më vonë, në 2017-ën.

Të dy kishin dy fëmijë, Nakoa Wolff dhe Lola Iolani, ndërsa Lisa Bonet ka një vajzë tjetër me Lenny Kravitz, Zoe. Në një deklaratë publike në premierën e filmit "Batman", me Zoe Kravitz, Momoa tha: "Ne jemi shumë krenarë për Zoe. Lisa nuk mund të ishte këtu, kështu që unë dhe fëmijët po e përfaqësojmë atë. Jemi ende familje”.

3. Tom Brady - Gisele

Pas 13 vitesh martesë, në tetor 2022, një nga çiftet më të njohur të showbizit ndërkombëtar, Gisele dhe Tom Brady, vendosën të “shpërndanin” martesën e tyre.

“Me mirënjohje të madhe për kohën që kaluam së bashku, Tom dhe unë kemi vendosur miqësisht të finalizojmë divorcin tonë. Preferenca ime kanë qenë gjithmonë dhe janë fëmijët e mi, të cilët i dua me gjithë zemër. Ne do të vazhdojmë t'i rrisim së bashku, duke iu dhënë dashurinë, kujdesin dhe vëmendjen që meritojnë”, ka shkruar Gisele në deklaratën e saj zyrtare dhe duket se po e mban premtimin pasi të dy prindërit janë në krah të fëmijëve.

Divorci i tyre u diskutua për muaj të tërë dhe emrat e tyre u shfaqën në tabloidet, krahas titujve, të cilët kërkonin që modelja të divorcohej nga burri i saj për shkak se ai ra në dashuri me dikë tjerër.

Në fund nuk u sqarua asnjëherë arsyeja e vërtetë që çoi në ndarjen e tyre, por duket se ata ruajnë marrëdhënie të mira, për hir të fëmijëve të tyre. Të dy po vazhdojnë jetën e tyre dhe i janë rikthyer karrierës.

4. Robert De Niro - Grace Hightower

Divorci i Robert De Niro dhe Grace Hightower ishte mjaft i rastësishëm në mesin e vitit 2018, pasi çifti u nda pas më shumë se 20 vitesh martesë, por së fundmi u dha vendimi përfundimtar i gjykatës. Sipas saj, ish-bashkëshortes së aktorit nuk i takon “as një qindarkë” nga prona e tij.

Ata kishin dy fëmijë së bashku dhe lidhja e tyre ishte mjaft e përhapur në media gjatë gjithë kohëzgjatjes së saj. “Ishte një dashuri që nisi ngadalë. Nuk ishte një marrëdhënie sifoni”, kishte thënë Grace Hightower për takimin e tyre. Megjithatë, e njëjta gjë ishte e vërtetë për divorcin e tyre pasi bashkëshortët dikur u dërguan në sallën e gjyqit për të zgjidhur mosmarrëveshjet e tyre.

Pala e De Niros foli për "kërkesat e egra financiare të Hightower, duke e detyruar yllin të punojë në mënyrë rraskapitëse pavarësisht moshës së tij". Mirëpo, ndoshta nuk ishte kjo arsyeja, pasi marrëdhënia e tyre e stuhishme kishte kaluar nëpër ulje-ngritje të panumërta, me të dy shkëmbyer akuza për dhunë, alkool, drogë dhe shpenzime të pamatura.

5. Arnold Schwarzenegger - Maria Shriver

Aktori dhe ish-guvernatori i Kalifornisë njoftuan ndarjen e tyre në vitin 2011 pas 25 vitesh martesë, pas zbulimeve që dolën në dritë për Arnold Schwarzenegger. Çifti kishte katër fëmijë së bashku, ndërsa u zbulua se ylli kishte një tjetër fëmijë me ish-zonjën e shtëpisë së tyre, Mildred Baena, më shumë se një dekadë më parë. Ky lajm, siç ishte e natyrshme, tronditi publikun.

Kur u publikua lajmi, Maria Shriver bëri kërkesë për divorc, duke përmendur dallime të papajtueshme. Pavarësisht se mediat ishin të “etura” për intriga dhe thashetheme dhe të dyja palët mbanin të fshehta detajet e divorcit të tyre, i cili përfundimisht u finalizua në vitin 2017. Megjithatë, ndarja e saj nga Arnold Schwarzenegger nuk ishte një detyrë e lehtë për të. Siç kishte thënë ajo, “ndihej e tradhtuar”.

Aktori përfundimisht pranoi t'i jepte ish-bashkëshortes së tij një "shumë bujare", duke i kaluar një pjesë të pasurisë së tij. Pas divorcit ata tashmë mbajnë kontakte të mira për hir të fëmijëve të tyre, ndërsa në intervista kanë theksuar se qëllimi i tyre i vetëm është që t'i mbajnë të lumtur.

6. Kris Jenner - Robert Kardashian

Divorci i Kris Jenner dhe Robert Kardashian ishte një ngjarje e madhe mediatike kur u njoftua në vitin 1991 pas 13 vitesh martesë. Çifti kishte katër fëmijë, Kourtney, Kim, Khloe dhe Rob. Arsyeja e divorcit të tyre ishte një pabesi e Kris Jenner, e cila më vonë u konfirmua nga ajo në kujtimet e saj.

“E bëra, e bëra. Dhe ishte diçka për të cilën nuk jam krenare. Kur kthej kokën pas, mendoj se një nga gabimet e mia më të mëdha ishte se si u prish kjo martesë”, tha ajo në mënyrë karakteristike për pabesinë që i kushtoi martesën. Jenner rrëfeu gjithashtu se u prish kur Roberti i kërkoi divorcin. “Kjo lëvizje e bëri ndarjen reale. Ishte shumë e vështirë për mua. Nuk kisha asgjë. Një ditë shkova në treg dhe karta ime e kreditit nuk po funksiononte. Nuk mund të blija një domate të vetme”.

Edhe pse vendosën të ndaheshin, ata ruanin marrëdhënie të mira dhe të dy ishin të pranishëm në jetën e fëmijëve të tyre, ndërkohë që ndanin kujdestarinë. Robert Kardashian ndërroi jetë në korrik 2003. Ai u diagnostikua me kancer në ezofage dhe vdiq brenda 8 javësh në moshën 59-vjeçare.

7. Tom Cruise - Nicole Kidman

Tom Cruise dhe Nicole Kidman njoftuan divorcin e tyre në vitin 2001, pas 11 vitesh martesë, me lajmin që erdhi si një “surprizë” për shumëkënd. Dyshja gjithmonë jepte përshtypjen se ata ishin një 'skuadër' dhe funksiononin si 'një' dhe jo si dy. Pra, askush nuk e kishte menduar se në këtë martesë do të binin “titujt e fundit”.

Ata ishin takuar në xhirimet e filmit “Days of Thunder” në vitin 1989 dhe kishin birësuar së bashku dy fëmijë. Cruise paraqiti kërkesë për divorc në shkurt 2001, duke përmendur "dallimet e papajtueshme", pasi thuhet se u largua nga Kidman në të njëjtin vit. Kjo lëvizje e ka tronditur aktoren.

Arsyeja e ndarjes së tyre mbetet e paqartë, ndonëse mes tyre ka pasur zëra për pabesi dhe debate të ashpra. Sigurisht që me kalimin e viteve dolën në sipërfaqe edhe dallime të tjera që ekzistonin mes tyre. “Ajo e di pse, dhe unë e di pse, ne u ndamë”, tha Cruise për Vanity Fair në 2013, dhe pa dhënë detaje, ai shtoi: “Ajo është nëna e fëmijëve të mi dhe i uroj asaj fat të mirë. Dhe këtë nuk e them lehtë”.

Arsyeja kryesore, mesa duket, që çoi në ndarjen e tyre ishte Scientology, sekti të cilit i përket Tom Cruise dhe të cilit ish-bashkëshortja e tij refuzoi të bashkohej. Madje, për shkak të Scientology, aktori nuk e sheh vajzën e tij edhe sot e kësaj dite, pasi edhe ajo është “e pabesë” si nëna e saj.

8. Reese Witherspoon - Jim Tott

Reese Witherspoon dhe Jim Tott ishin një nga çiftet më të dashur të Hollivudit. Pra, ishte logjike që fansat e tyre të tronditeshin nga lajmi i divorcit të tyre. Çifti u martuan në mars të vitit 2011 dhe njoftuan se do të shkonin në rrugë të ndara në mars 2023.

Në deklaratën e tyre ndër të tjera shkruan: “Kemi kaluar kaq shumë vite të mrekullueshme së bashku dhe ecim përpara me dashuri të thellë, mirësi dhe respekt të ndërsjellë për gjithçka që kemi krijuar së bashku. Prioriteti ynë më i lartë është djali ynë dhe e gjithë familja jonë, ndërsa hyjmë në këtë kapitull tjetër”.

Të dy u takuan në vitin 2010 përmes një miku të përbashkët. Të dy ishin beqarë, me aktoren që sapo kishte dalë nga lidhja me Jake Gyllenhaal. Tërheqja e tyre u kthye shpejt në dashuri. Pak muaj pas takimit të parë, Tot i propozoi asaj martesë. Ata u martuan në mars 2011, në një ceremoni private në fermën e Witherspoon në Kaliforni.

Ata patën një djalë së bashku në vitin 2012, me Todd që u bë njerku i dy fëmijëve më të mëdhenj të aktores nga martesa e saj e mëparshme me Ryan Phillippe. Ata përmendën arsyet personale të ndarjes së tyre, por theksuan se janë të përkushtuar të mbajnë një marrëdhënie respekti për hir të familjes që krijuan së bashku.

9. Demi Moore - Bruce Willis

Bruce Willis dhe Demi Moore njoftuan në vitin 1998 se po ndaheshin, por deri më sot asgjë nuk i ka bërë realisht të largohen nga njëri-tjetri. Ata janë prova se “ka dashuri edhe pas divorcit”, ku sigurisht që tre vajzat e tyre luajnë rolin e tyre.

Çifti u takua në premierën e komedisë "Stake Out", ku luajti i fejuari i atëhershëm i Demi Moore, Emilio Estevez. Ndarja e tyre pak kohë më vonë e la fushën “të lirë” për Bruce Willis. Shumë shpejt, vetëm tre muaj pas takimeve të tyre të para, aktorët shkëmbyen betime dashurie në vitin 1987, në një hotel në Las Vegas.

Ata kishin tre fëmijë së bashku, Ramer, Tallulah dhe Scout. Ndonëse ndarja e tyre ishte miqësore dhe ishte një vendim i të dyve, pritej të “trondiste” fansat e tyre, të cilët i dëshironin bashkë.

“Unë ende e dua Demin. Jemi shumë afër. Kemi tre fëmijë që do të vazhdojmë t'i rrisim së bashku dhe ndoshta jemi më afër se kurrë. Ne e kuptojmë se kemi një angazhim të përjetshëm ndaj fëmijëve tanë. Miqësia jonë vazhdon”, tha aktori për Rolling Stone./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH