Globi

"Nëna e Nika Shakarami thotë se vajza e saj u vra"

Shkruar nga Liberale
"Nëna e Nika Shakarami thotë se vajza e saj u vra"

Nëna e një adoleshenteje që vdiq gjatë protestave në Iran, ka akuzuar autoritetet për vrasjen e vajzës së saj. Në një video dërguar Radio Farda të financuar nga SHBA, Nasrin Shakarami tha se kishte parë lëndime në trupin e vajzës së saj, të cilat bien ndesh me një deklaratë zyrtare.

Autoritetet thonë se Nika Shakarami, 16 vjeç, duket se është hedhur nga një ndërtesë, ndoshta nga punëtorët.  Familja e Mahsa Amini, një kurde iraniane 22-vjeçare, thotë se ajo vdiq si pasojë e rrahjes nga policia e moralit.

Ajo u arrestua më 13 shtator në Teheran për dyshimin se kishte thyer ligjin e rreptë që kërkonte që gratë të mbulonin flokët me hixhab ose shami. Policia mohoi se ajo ishte keqtrajtuar, dhe tha se kishte pësuar një atak në zemër.

Të premten, Organizata e Mjekësisë Ligjore e Iranit (FMO) lëshoi një deklaratë duke thënë se testet treguan se zonja Amini vdiq nga dështimi i shumëfishtë i organeve të shkaktuar nga hipoksia cerebrale dhe jo nga goditja.

Kjo ishte shkaktuar nga një gjendje themelore e trurit dhe zemrës. Grupet e të drejtave thonë se më shumë se 150 njerëz janë vrarë dhe mijëra të arrestuar që nga fillimi i protestave më 17 shtator.

Vdekja e Nika Shakaramit është kthyer në një nga rastet e profilit më të lartë të të rinjve të vrarë në protesta. Ajo u zhduk në Teheran më 20 shtator, pasi i tha një shoku se po ndiqej nga policia.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH