Globi

Nën rrënoja ende ka jetë, 17-vjeçarja nxirret e gjallë 248 orë pas goditjes nga tërmeti

Shkruar nga Liberale

Në ditën e 11-të të tërmetit, ndërsa vijojnë misionet e kërkim-shpëtimit, njerëzit vazhdojnë të nxirren të gjallë nga rrënojat.

Në orën e 248-të të tërmetit, 17-vjeçarja Aleyna Ölmez u shpëtua nga rrënojat nga minatorët në banesën Atabey në distriktin Kayabaşı në Kahramanmaraş.

Mjeku ndihmës, i cili i dha ndihmën e parë Aleyna-s, tha: "Kemi 3 ditë që vijmë këtu me shpresën e një krijese të gjallë. Falë Zotit, njëri prej tyre doli. Kur ngriti këmbën, iu pa këmba. Është në gjendje të mirë shëndetësore. Kishte vetëm mavijosje në këmbë”.

Një nga minatorët që punonte në rrënojat tha: "Ne gjithmonë e dinim se dikush do të dilte nga zona. Falë Zotit e nxorëm një. Ajo u vu re gjatë kontrollit të rrënojave." tha.

Kishte një gëzim të madh kur Aleyna Ölmez u vendos në barelë dhe u dërgua në ambulancë nga zona ku u gjetën rrënojat. Ajo u dërgua në spital dhe u trajtua. Kunati i Alejna-s, i cili po priste te rrënojat, përqafoi ekipet e kërkim-shpëtimit dhe i falënderoi./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH