Globi

Nën maskën e një familjari të përsosur dhe fetar, fshihej një vrasës serial. Ditari i tij zbulon vrasjen e dy grave të tjera

Shkruar nga Liberale

Vrasësi serial Dennis Lynn Rader, i njohur me pseudonimin e tij të vetëshpallur "BTK" (nga inicialet e fjalëve "Bind", "Torture, "Kill" që karakterizonin fantazitë e tij perverse) konsiderohet tani i dyshuari kryesor në vrasjen e dy grave të tjera, të pazbardhura prej dekadash.

Vrasësi serial famëkeq amerikan, i cili për vite me radhë mbyti njerëz të pafajshëm dhe mbeti i pandëshkuar duke tallur autoritetet me letra anonime, u arrestua në vitin 2005 pasi u tradhtua nga të dhënat që përmbante një disketë që ai dërgoi në polici. Ai u dënua me 10 burgime të përjetshme dhe aktualisht ndodhet në burgun shtetëror të Kansasit.

Krimineli sadist kishte krijuar maskën e një familjari të përsosur dhe një anëtari të respektuar të komunitetit ku jetonte. Ai kishte një profesion të qëndrueshëm, ishte president i këshillit të kishës dhe udhëheqës i skautëve, por pas jetës së tij në dukje të pafajshme ishte një personalitet i çoroditur që nxirrte kënaqësinë seksuale nga vdekja.

Sipas Ligjit dhe Krimit, BTK mbante shënime për viktimat që kishte vënë në shënjestër dhe i ndiqte, derisa gjente mundësinë për t'i vrarë. Së fundmi, një fragment nga ditari i tij dhe prova të tjera të zbuluara nga autoritetet tregojnë se 78-vjeçari tashmë mund të ketë kryer dy vrasje të tjera midis viteve 1974 dhe 1991, periudhë në të cilën ai vrau shumicën e viktimave të tij.

Rasti i zhdukjes së Cynthia Kinney

Kur 16-vjeçarja Cynthia Dawn Kinney u zhduk nga një lavanderi në Paguska, Oklahoma më 23 qershor 1976, autoritetet filluan një operacion të madh për të gjetur nxitësen adoleshente të tifozëve, të cilën e quanin "Cindy". Vajza nuk u gjet kurrë, por sherifi i qarkut Osage njoftoi pak ditë më parë se ka prova të forta që e lidhin Raderin jo vetëm me këtë rast, por edhe me një tjetër vrasje të një gruaje në Misuri.

Sipas Eddie Virden, sendet personale të vrasësit të sekuestruara gjatë kontrollit të shtëpisë së tij pas arrestimit të tij "do të ekzaminohen tërësisht për të përcaktuar lidhjen e tyre të mundshme" me hetimet e krimit në të dy shtetet. “Rayder konsiderohet i dyshuari kryesor në këto raste të pazgjidhura”, thuhet në deklaratë.

Në lidhje me rastin "Cindy", pjesa kryesore thuhet se është një fragment nga një ditar i Raderit nga viti 1976. Me titull "Project: Bad Day at the Laundromat", BTK përshkruan në fragment se si ai e kaloi ditën e tij duke parë në lavanderi një vajzë me flokë të zeza që ishte “kandidate zemërimi”. “Lavanderia është një vend i mirë për të parë viktimat dhe për të ëndërruar. Ndonjëherë vesh të brendshme femrash dhe pasi shikoj një vajzë apo një grua, çlirohem në tualet me mendimet e masturbimit”, ka shkruar burri i çoroditur.

Në një intervistë për "New York Times", Sherif Virden pranoi se ideja se zhdukja e vajzës mund të lidhej me BTK-në i lindi teksa shikonte një serial "True Crime" për vrasësin serial. Distanca relativisht e shkurtër që ndante krimet e tij në Kansas nga Pagoska (selia e kontesë Osage) e bëri sherifin të dyshonte dhe ai vizitoi Raderin në burg. Vetë vrasësi mohoi se më në fund kishte realizuar fantazitë e tij vrasëse për gratë që i shikonte në lavanderi, por hetimi nuk u ndal me kaq.

Hetuesit kërkuan akses në sendet dhe ditarët e BTK-së të sekuestruara nga shtëpia dhe zyra e tij pas arrestimit të tij në 2005 dhe filluan të bashkojnë enigmën e lëvizjeve të tij rreth kohës kur vajza u zhduk. Autoritetet tani besojnë se Rayder, i cili shpesh udhëtonte në shtete të tjera për shkak të profesionit të tij (instalimi i alarmeve dhe sistemeve të sigurisë për shtëpitë dhe bizneset), ka shumë të ngjarë të ketë qenë në kontenë Osage në ditën e zhdukjes së tij.

Rasti i vrasjes së Shona Beth Garber

Hetimi i autoriteteve gjithashtu lidhi "BTK" me vrasjen e pazbardhur të një gruaje 22-vjeçare të quajtur Shona Beth Garber në vitin 1990 në McDonald County, Missouri.

Trupi i viktimës, i cili për 3 dekada të tëra nuk ishte njohur nga autoritetet, u gjet 2 muaj pas vdekjes së saj në një fermë të braktisur. Gruaja kishte qenë viktimë e përdhunimit dhe mbytjes.

Në vitin 2021, trupi u identifikua përmes ADN-së, e cila i çoi autoritetet te gjysmë motra e Garber.

Fotot Polaroid që vrasësi serial përfshiu në ditarët e tij tregojnë një batanije të kuqe që dyshohet se i përket gruas fatkeqe, sipas burimeve të "Law and Crime".

Tani autoritetet në të dy shtetet po punojnë së bashku për të zgjidhur dy rastet të cilat mund të jenë vepër e të njëjtit njeri që terrorizoi amerikanët për vite me radhë duke iu vendosur atyre alarme sigurie./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH