Aktualitet

Negociatat/ Komisioneri për zgjerim në BE viziton Tiranën më 16 janar

Shkruar nga Liberale
Negociatat/ Komisioneri për zgjerim në BE viziton Tiranën më

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi do të vizitojë Shqipërinë më 16 janar. Në ditë më parë, më 15 janar ai do të vizitojë Maqedoninë e Veriut.

Politikani hungarez, Oliver Varhelyi, që zëvendësoi Johannes Hahn në këtë detyrë, është shprehur pro zgjerimit dhe hapjes së negociatave për dy vendet e Ballkanit.

“Të korrigjojmë gabimin e tetorit dhe në pranverë të 2020 të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, do të shprehej në fillim të dhjetorit Komisioneri europian./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH