Aktualitet

"Në qytetin ku u vra Martin Luther King, ju rrihni një vëlla për vdekje", zemërim në funeralin e të riut që u dhunua brutalisht nga policia

Shkruar nga Liberale
"Në qytetin ku u vra Martin Luther King, ju rrihni një vëlla
"Një shpirt i bukur", i cili për shkak të një "veprimi brutal" të policisë vdiq shumë shpejt. Ata që morën pjesë në funeralin e Tire Nichols, të riut afrikano-amerikan që u rrah për vdekje nga oficerët e policisë në SHBA, morën masa kundër brutalitetit policor. Pasi mbajti për pak kohë të përqafuar nënën e Nichols brenda kishës së Memphisit ku u bë funerali i tij, nënpresidentja amerikane Kamala Harris foli ashpër për policët që rrahën të riun ndërsa ai bërtiste se nuk po bënte gjë dhe kërkonte ndihmë. "A nuk kishte të drejtë të ndihej i sigurt?" Pyeti Harris. “Këtu është një familje që humbi djalin dhe vëllanë e tyre për shkak të një akti dhune të kryer nga njerëz që kishin përgjegjësinë për ta mbrojtur atë”, u shpreh ajo. Reverend Al Sharpton, një aktivist i njohur për të drejtat civile që mbajti eulogjinë, tha se ishte veçanërisht i tronditur që pesë oficerët e policisë që rrahën Nichols ishin vetë afrikano-amerikanë. “Në qytetin ku u vra Martin Luther King (...) ju rrahët për vdekje një nga vëllezërit tuaj”, u ankua ai. "Nuk ka asgjë më fyese për ne që kemi luftuar për të hapur dyert, për të ecur nëpër ato dyer dhe për të vepruar si njerëzit me të cilët duhej të luftonim, që ju të kaloni nëpër ato dyer," shtoi Sharpton. Tyr Nichols, 29 vjeç, u arrestua më 7 janar nga anëtarët e Task Forcës Scorpion të Policisë Memphis në jug të SHBA për një shkelje të trafikut. Pesë oficerët e rrahën aq keq sa që ai nuk njihej, sipas familjes së tij, dhe ai iu nënshtrua plagëve të marra tre ditë më vonë në spital. Pesë oficerët janë shkarkuar dhe akuzuar për vrasje dhe ekipi i Scorpion është shpërbërë. Në ceremoninë e djeshme u shfaqën fotografi të bëra nga Nichols, i cili ka një faqe interneti të dedikuar për fotografinë, si dhe video. I riu ishte "një shpirt i mirë, i bukur", tha Reverend J. Lawrence Turner. "Fëmija tjetër që do të vdesë" I pranishëm në funeralin ishte një nga vëllezërit e George Floyd, afrikano-amerikanit që vdiq në vitin 2020 gjatë arrestimit të tij të dhunshëm nga oficerët e bardhë të policisë, një ngjarje që ndezi protesta masive në SHBA kundër brutalitetit të policisë. Me lot në sy, nëna e Nichols, Rouvonne Wells, nën duartrokitjet e të pranishmëve, i bëri thirrje Kongresit të miratojë një projekt-ligj për reformën policore me emrin George Floyd, i cili aktualisht është i bllokuar. “Sepse nëse nuk e bëjnë, gjakun e fëmijës së radhës që do të vdesë do ta kenë në duar", theksoi ajo. "Është vetëm fillimi," u zotua njerku i Nichols, Rodney Wells. "Ne presim drejtësi për të gjitha familjet (...) jo vetëm për tonat," shtoi ai. Shtëpia e Bardhë i ka kushtuar rëndësi të veçantë këtij rasti dhe presidenti amerikan Joe Biden foli javën e kaluar me prindërit e Nichols. Përveç kësaj, grupi afrikano-amerikan ftoi Reuben dhe Rodney Wells të marrin pjesë në fjalimin e Biden për gjendjen e Bashkimit, të cilin ai do ta mbajë më 7 shkurt në Kongres. Në të njëjtën kohë, presidenti amerikan synon të presë sot në Shtëpinë e Bardhë anëtarët e këtij grupi parlamentar për të “diskutuar reformën policore dhe prioritetet e tjera të përbashkëta”, tha përfaqësuesi i tij. Policia në SHBA u sulmua sërish dje për përdorimin e forcës së tepruar, pas vdekjes në Kaliforni të një afrikano-amerikani me dy këmbë të prera, i cili u vra gjatë një ndërhyrjeje të forcave të rendit./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH