Showbiz

Në një listë me 50 të tillë, ky është bari më i mirë në botë për vitin 2023

Shkruar nga Liberale

Barcelona ka ruajtur epërsinë e saj në listën e 50 bareve më të mira në botë. Me titullin e lakmuar të dominuar prej kohësh nga institucionet e Londrës dhe Nju Jorkut, njoftimi i së martës shënoi fitoren e dytë radhazi për qytetin kozmopolit në Spanjë. Trendy speakeasy Paradiso, i cili mori çmimin kryesor të vitit të kaluar, ra në vendin e katërt këtë vit.

E mbajtur në një termocentral të çmontuar të viteve 1950 në Singapor, ceremonia e së martës ishte e para që u organizua jashtë Evropës në historinë 14-vjeçare të çmimeve. Lista është bërë gjithashtu gjithnjë e më e larmishme vitet e fundit: Mexico City ka katër bare në listën e 2023-ës, duke përfshirë Handshake Speakeasy në vendin e tretë, ndërsa kryeqyteti i Argjentinës Buenos Aires dhe qyteti pritës Singapori janë të dyja shtëpitë e tre bareve më të mira në 50 të tilla të përzgjedhura.

Fituesit u votuan në mënyrë anonime nga World’s 50 Best Bar Academy, një grup prej 680 figurash të industrisë duke përfshirë pronarë baresh, baristë dhe kritikë. Nuk ka kritere specifike votimi, ku anëtarëve u kërkohet thjesht të gjykojnë se ku "ata kanë shijuar përvojën më të mirë", thanë organizatorët.

Ndërsa vetëm tre bare në qytetin e Nju Jorkut hynë në listën e këtij viti - nga tetë në 2015-n - vendi i dytë shkoi për "Double Chicken Please" në Lower East Side të Manhattan. Florida dhe Luiziana u përfaqësuan me Café La Trova të Miami dhe Jewel of the South nga New Orleans, duke pretenduar përkatësisht vendet e 24-të dhe të 49-të.

Dhe megjithëse Londra është përsëri shtëpia e më shumë bareve që futen në listë, e marta shënoi herën e parë që nga themelimi i çmimeve në vitin 2009 që asnjë ndërmarrje në kryeqytetin e Mbretërisë së Bashkuar nuk përfundoi në tre të parat. Fituesi dy herë Connaught Bar, në distriktin luksoz Mayfair të Londrës, përfundoi i pesti. Connaught përfundoi i teti vitin e kaluar.

Bashkëthemeluesit e "Sips", Simone Caporale dhe Marc Álvarez, të cilët hapën barin e tyre në Barcelonë gjatë pandemisë Covid-19, thanë se pretendimi për vendin e parë mund të jetë transformues për themelimin e tyre. “Le ta quajmë një ëndërr”, tha Caporale për CNN menjëherë pasi u shpallën çmimet.

Me vetëm 33 vende, Sips përdor përbërës me burim lokal për të prodhuar atë që Álvarez i quajti "kokteje me stil të lartë". Miksologu i njohur mirëpriti reputacionin në rritje në fushën e bareve në Barcelonë, duke shtuar: “Është një vend shumë i bukur – arkitekturë, gastronomi, mot i mirë. Nëse i shtojmë pijet e këndshme dhe shërbimin e mirë, mendoj se është (diku) ajo që duhet njohur.”

William Reed, kompania pas çmimeve vjetore, kohët e fundit ka lançuar listat rajonale për 50 Baret më të Mirë të Azisë dhe Amerikës së Veriut, të fituara në fillim të këtij viti nga Coa e Hong Kongut dhe Double Chicken Please në Nju Jork./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH