Aktualitet

Në jug të Ukrainës, biçikletat presin kthimin e pronarëve të tyre

Shkruar nga Liberale
Në jug të Ukrainës, biçikletat presin kthimin e

Qindra biçikleta të braktisura në një qytet të vogël pranë vijës së frontit jugor të Ukrainës tregojnë historitë e shumta të pronarëve të tyre, të cilët u detyruan të largoheshin nga pushtimi rus.

Ato vijnë në të gjitha ngjyrat: jeshile, e kuqe, e zezë, blu, të gjitha të ruajtura brenda dhe jashtë një magazine të vogël në qytetin e Zelenodolsk.

"Ne i mbajmë për pronarët e tyre," thotë punonjësi i komunës Vitaliy Rekhlitsky, në mënyrë që ata të vijnë t'i mbledhin në fund të luftës.

Një biçikletë ka një mbulesë shale të thurur, një tjetër një qese të vogël të ngjitur në kornizë, shumë të tjera janë të ndryshkura dhe të dëmtuara nga koha dhe udhëtimet e shumta.

Disa kanë sedilje për fëmijë të ngjitura në pjesën e pasme.

Në mesin e mbi 600 biçikletave të ruajtura ka edhe karroca, karrige me rrota, një biçikletë me tri rrota me nevoja të veçanta dhe një biçikletë për fëmijë ngjyrë kafe.

Shumë prej tyre janë ruajtur që nga fillimi i marsit, kur ushtria ruse mori gradualisht kontrollin e rajonit fqinj Kherson të aneksuar së fundmi.

Në atë kohë, forcat ruse kishin vjedhur shumicën e makinave në fshatrat përreth dhe gjithçka që kishte mbetur ishin biçikletat, kujton Rekhlitsky.

"Njerëzit ikën, ndonjëherë pa asgjë fare, ndonjëherë me një çantë," i tha ai AFP.

Disa pedaluan drejt lirisë me biçikleta të vjetra prej disa dekadash që dukeshin sikur mund të ishin nga epoka sovjetike.

'Humbje e madhe'

Të mërguarit ishin njerëz me mjete të kufizuara.

Për të moshuarit, humbja e biçikletave është një "humbje e madhe", tha Dmytro Kostenko, i cili ruan këto automjete të braktisura.

Ndërsa forcat e Ukrainës bënë përparim në kundërsulmin e tyre të fundit, duke rimarrë fshatrat aty pranë, më shumë biçikleta janë kthyer nga ushtarët.

Por në shenjë dhe simbolikë se gjërat mund të ndryshojnë për mirë, rreth pesëdhjetë pronarë janë kthyer për të mbledhur pronën e tyre.

Sa herë që vijnë, "kam lot në sy", tha Kostenko për AFP nën tingujt e artilerisë që ulërijnë në distancë.

"Bombardimet janë intensifikuar" që nga fillimi i kundërofensivës, tha burri rreth të gjashtëdhjetave, duke u mbajtur pas patericave.

I vendosur vetëm 15 kilometra nga vija e frontit jugor, Zelenodolsk është një qytet i vogël me rreth 13,000 banorë, i themeluar në vitet 1960 kur Ukraina ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Emri i saj përkthehet si "luginë e gjelbër" nga ukrainishtja dhe rusishtja, një shenjë simbolike për tokat e pasura bujqësore ku u ndërtua qyteti.

Oxhaqet e gjatë të termocentralit Zelenodolsk janë të dukshme nga disa pjesë të qytetit, si dhe dhjetëra ndërtesa uniforme të ulëta të ndërtuara për të akomoduar punëtorët e tij.

Spitali aty pranë pati një fluks pacientësh mëngjesin e të enjtes pasi forcat ruse shënjestruan centralin.

Rreth 19 persona u plagosën, sipas guvernatorit rajonal Valentin Reznichenko.

"Njerëzit sapo po shkonin në punë kur rusët qëlluan kundër tyre me raketat Uragan" tha ai.

'Antikrishti'

Viktimat u goditën nga predha, por asnjë nuk u lëndua rëndë, tha Dr Svetlana Kravchuk, e cila i trajtoi ata në spital.

Shumë në qytet vuajnë nga "stresi kronik" nga bombardimet e vazhdueshme, "stresi kronik" në shtator vrau një djalë nëntë vjeçar, shtoi mjekja.

Gjatë netëve të kaluara duke u fshehur në korridore apo bodrume nëntokësore, shumë "kanë harruar se çfarë është të flesh në një shtrat", tha ajo.

Drejtoresha e spitalit Olena Yaroshenko tha se ajo ndihet më e "siguruar" që nga fillimi i kundërofensivës pasi "ne dëgjojmë më shumë të shtëna nga njerëzit tanë për të na mbrojtur dhe për të na çliruar.

Por në një kopsht në periferi të Zelenodolsk, ku një dardhë varet poshtë prej peshës së frutave të saj dhe disa luleshtrydhe ende rriten, Yevgenia Vasilyeva vajton qetësinë e humbur.

84-vjeçari mbërriti në Zelenodolsk në vitin 1964, disa vite pas themelimit të tij, dhe ka parë qytetin të rritet.

Ajo ishte e martuar me një rus dhe shpesh udhëtonte në Rusi, ku "jetojnë të gjitha llojet e njerëzve të mirë", tha ajo.

Gruaja thellësisht fetare me një shall me ngjyrë që mbulon flokët e saj gri, megjithatë, nuk i përbuz fjalët në përshkrimin e presidentit rus Vladimir Putin, duke e quajtur atë "antikrishtin" dhe bartësin e "apokalipsit".

Pranë kopshtit të saj që është një pamje e asaj se si ishte "lugina e gjelbër" para epokës sovjetike, një shtëpi e vogël së fundmi humbi çatinë e saj, e shkatërruar nga bombardimet. /Përgatiti Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH