Showbiz

Ndryshimet në Twitter, çfarë fshihet pas logos së re të Elon Musk

Shkruar nga Liberale

Shefi i Twitter ka zbuluar logon e re të faqes së mediave sociale, një X me konture të bardha në një sfond të zi, i cili do të zëvendësojë zogune famshëm blu.

Në një postim në Twitter të hënën në mëngjes, Linda Yaccarino tha: "X është këtu! Le ta bëjmë këtë".

"Tweets" do të zëvendësohen gjithashtu, sipas pronarit të Twitter, Elon Musk, dhe postimet do të quhen "x".

Miliarderi ndryshoi foton e tij të profilit me logon e re dhe shtoi "X.com" në biografinë e tij në Twitter.

Musk dëshiron të krijojë një"super aplikacion të quajtur "X" - vizioni i tij për një lloj të ri platformash të mediave sociale për të cilën ai ka folur prej muajsh.

Të dielën, miliarderi tha se po kërkonte të ndryshonte logon e Twitter-it, duke postuar në Twitter: "Dhe së shpejti do t'ë përshëndesim markën Twitter dhe gradualisht, të gjithë zogjtë".

Ai më pas ndau një foto të markës së re X të projektuar në anën e selisë së Twitter në San Francisko. Musk, i cili ka ndryshuar emrin e biznesit në X Corp, tha se zëvendësimi "duhej të ishte bërë shumë kohë më parë".

Obsesioni i Musk pas X 

Musk ka qenë prej kohësh i magjepsur me shkronjën X - edhe pse askush nuk e di pse. Një nga sipërmarrjet e tij të para të biznesit në 1999 ishte i njohur si X.com, e cila ishte një platformë bankare në internet.

Vetëm tre vjet më vonë, Musk fitoi 165 milionë dollarë kur X.com - deri atëherë u bashkua me PayPal - u ble nga eBay.

Ai zotëron gjithashtu emrin e domenit X.com, i cili tani ridrejtohet në Twitter.

Musk është gjithashtu shefi ekzekutiv i SpaceX, kompania tregtare amerikane e hapësirës ajrore e themeluar në vitin 2002.

Ekziston edhe emri i fëmijës së tij të parë me muzikanten Grimes - X Æ A-12 Musk.

Musk gjithashtu lançoi së fundmi start-upin e tij të shumëpritur të inteligjencës artificiale - xAI - në një përpjekje për të ndërtuar një alternativë ndaj ChatGPT./Liberale.al

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH