Aktualitet

"Ndryshe" nga Shqipëria, ekonomia e BE-së pëson dy tkurrje radhazi. A rrezikon Europa të zhytet në recesion?

Shkruar nga Liberale
"Ndryshe" nga Shqipëria, ekonomia e BE-së pëson dy

Ekonomia evropiane u tkurr lehtë në fund të vitit të kaluar dhe në fillim të vitit 2023, treguan shifrat e rishikuara të enjten, duke e shpjeguar rënien me ndikimin e humbjes së gazit natyror rus dhe inflacionit të lartë në shpenzimet konsumatore.

Prodhimi ekonomik në 20 vendet që përdorin monedhën euro ra me 0.1% në tre muajt e fundit të 2022 dhe në tre muajt e parë të këtij viti nga tremujorët e mëparshëm, sipas agjencisë së statistikave të Bashkimit Evropian, Eurostat. Kjo do të thotë se rritja e pagave në sektorin publik është e vështirë të realizohet, ndaj edhe qeveritë po realizojnë politika fiskale që të mbajnë nën kontroll inflacionin, ndërsa pagat po rriten kryesisht për shtresat më të prekura nga kriza. Kjo me arsyen që të mos goditet fuqia blerëse.

Ndryshe nga çfarë deklarohet në vendin tonë, për rritje në kohë krize, Eurozona duroi dy tremujorë radhazi rënieje, që është një përkufizim i recesionit që përdoret shpesh në diskutimet politike dhe ekonomike, i quajtur një recesion "teknik".

Megjithatë, ekonomistët në një panel që shpall recesione të eurozonës përdorin një grup më të gjerë të dhënash, duke përfshirë shifrat e papunësisë. Dhe tregjet evropiane të punës i kanë përballuar goditjet e fundit ekonomike: papunësia është në nivelin më të ulët që nga krijimi i euros në 1999, duke arritur në 6.5% në prill.

Zhvendosja e vogël në numra nuk e ndryshon atë që tashmë familjet po përjetojnë: rritje të çmimeve në dyqanet ushqimore, duke paguar më shumë interes për hipotekat e tyre ndërsa Banka Qendrore Evropiane rriti normat dhe duke luftuar për pagat që i përmbahen kostos në rritje të jetesës.

"Ndoshta më parë blija më shumë produkte që nuk më duheshin, si patatinat për shembull," tha Milo Taneron, një punonjëse social e të rinjve 26-vjeçar, ndërsa bënte pazar në një supermarket në Paris kohët e fundit.

Qeveria franceze dhe qeveritë në mbarë kontinentin po përpiqen të bindin prodhuesit dhe bizneset të ulin çmimet, kur një gjë e tillë është e mundur, pa cënuar mbarëvajtjen e biznesit, duke hequr disi dorë nga fitimet e larta. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH