Aktualitet

"Ndrangheta"/ Trafik ndërkombëtar droge, Brazil-Itali-Shqipëri, 24 arrestime

Shkruar nga Liberale
"Ndrangheta"/ Trafik ndërkombëtar droge,

Kokaina vinte nga Brazili, magazinohej në Zvicër dhe më pas transportohej në Lombardi, për t'u shitur te tregtarët me shumicë, përfshirë një subjekt shqiptar me rëndësi të veçantë kriminale.

Një operacion nga ‘Guardia di Finanza’ ka nisur mëngjesin e sotëm, i cili me koordinimin e “Reggio Calabria DDA”, goditi një trafik ndërkombëtar droge.

Me kërkesë të prokurorit Giovanni Bombardieri, gjyqtari hetues lëshoi ​​një urdhër paraburgimi për 24 persona në provincat Reggio, Catania, Messina, Vibo Valentia, Salerno, Milano dhe Pavia: 15 përfunduan në burg dhe 9 në arrest shtëpie.

Operacioni Blitz është vazhdimi i operacionit "Magma", i kryer gjithashtu nga Gico i Njësisë së Policisë Ekonomike dhe Financiare Reggio Calabria dhe nga Scico, i cili në vitin 2019 çoi në 45 arrestime dhe për të dekonstruktuar klanin Bellocco të Rosarno.

Hetimi i sotëm ka vërtetuar forcën dhe kapilaritetin, kombëtar dhe ndërkombëtar, të narkotikëve kalabrezë, të cilët vazhdojnë të veprojnë si bashkëbisedues të privilegjuar me organizatat më të kualifikuara botërore. Kjo falë disponueshmërisë së kapitalit të madh me origjinë të paligjshme dhe aftësisë së fortë për të menaxhuar segmentet dhe nyjet e ndryshme të trafikut që i kanë lejuar Bellocos të konsolidojë një rol të rëndësishëm në trafikun ndërkombëtar të drogës.

Klani i Rosarno-s, në fakt, sipas akuzës, do të kishte përdorur kanale furnizimi të huaja preferenciale dhe të testuara.

Organizata mafioze që vepronte në Itali, degëzim i “Ndrangheta” , kishte bazat e saj operative në Shqipëri dhe Brazil.

Hetimi bëri të mundur zbulimin sesi klani prodhonte vetë sasi të mëdha kanabisi, duke u kujdesur më pas për përpunimin e tij. Muajt ​​e fundit janë sekuestruar 1227 bimë kanabis dhe 74 kilogramë drogë dhe janë arrestuar dy persona, ndërsa të gjitha siciliane furnizoheshin me drogë përmes korrierëve specialë. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH