Globi

Ndotja e ajrit, Holanda gjen zgjidhjen

Shkruar nga Liberale
Ndotja e ajrit, Holanda gjen zgjidhjen

Në kuadër të nismave botërore për ndryshimet klimatike Holanda ka menduar zgjidhjen për të ulur prodhimin dhe lëshimin e gazrave në atmosferë.

Ata mendojnë të ulin limitin e shpejtësisë në rrugë deri në 100km/h gjatë ditës dhe deri në 130 km/h gjatë natës.

Kjo do të ulë nivelin e dioksidid të karbonit që lëshohet në atmosferë nga çdo automjet.

Detaje mbi vendimin e marrë do të publikohen gjatë ditës së mërkurë dhe do të hyjë në fuqi në vitin 2020.

Vendime të tilla ka pasur dhe më parë ku muajin e kaluar u publikua vendimi për të ulur përdorimin e makinerive bujqësore.

Kjo shkaktoi dhe një protest nga ana e fermerëve të cilët dolën në rrugë me traktorë dhe makineritë bujqësore deri sa qeveria Holandeze dha urdhrin për tërheqjen e vendimit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH