Sport

Ndërtoi një liqen artificial në rezidencën e tij, Neymar gjobitet me 3.3 milionë dollarë

Shkruar nga Liberale

Gjyqtari brazilian gjobit Neymarin me 3.3 milionë dollarë për ndërtimin e një liqeni artificial në rezidencën e tij. Neymar ka 20 ditë për të apeluar sanksionin, i cili fillimisht ishte vendosur në pesë milionë realë, ose gati një milion dollarë.

Autoritetet mbyllën vendin dhe urdhëruan ndalimin e të gjitha aktiviteteve, por mediat braziliane raportuan se Neymar organizoi një festë atje dhe u larë në liqen.

Sulmuesi aktualisht është duke u rikuperuar nga operacioni në kyçin e këmbës së djathtë, që iu nënshtrua në mars në Doha. Ai nuk ka luajtur që nga shkurti dhe dyshimet mbeten për qëndrimin e tij në PSG.

Këshilli i Qytetit Mangaratiba ka vendosur katër gjoba për "shkelje mjedisore në ndërtimin e një liqeni artificial në rezidencën e lojtarëve", tha sekretariati i këshillit në një deklaratë.

Projekti shkel rregullat në lidhje me burimet e ujërave të ëmbla

Autoritetet konstatuan disa shkelje mjedisore në pronën luksoze, ku punëtorët po ndërtonin një liqen artificial dhe plazh.

Ai përfshinte "kryerjen e punës që i nënshtrohet kontrollit mjedisor pa autorizim", kapjen dhe devijimin e ujit të lumit pa autorizim dhe "heqjen e tokës dhe shtypjen e bimësisë pa autorizim".

Përveç gjobës, çështja do të hetohet edhe nga organe të tjera të kontrollit mjedisor, duke përfshirë zyrën e prokurorit të përgjithshëm vendor, zyrën e mbrojtjes së mjedisit të policisë civile të shtetit

Zëdhënësi i Neymar ka refuzuar të komentojë mbi këtë çështje.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH