Aktualitet

Ndërsa tensionet ballkanike rriten, “dragoi kinez” ngre kokën! Analisti grek: Ja pse kjo situatë i intereson Kinës

Shkruar nga Liberale
Ndërsa tensionet ballkanike rriten, “dragoi kinez” ngre

Rritja e fundit e tensioneve në Kosovën veriore, ku dhjetëra paqeruajtës të NATO-s u plagosën në sulmet e serbëve etnikë gjatë protestave kundër emërimit të krye-bashkiakëve shqiptarë etnikë, shërben si një kujtesë e dhimbshme se konflikti i rrënjosur thellë në zemër të Ballkanit nuk mund të jetë zgjidhet lehtësisht. Pavarësisht përpjekjeve dhe presionit të fortë nga fuqitë perëndimore, përfshirë BE-në dhe SHBA-në, rruga për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet serbëve dhe shqiptarëve do të jetë e gjatë dhe me shpërthime periodike nacionaliste. Ndarja midis dy palëve është e thellë, e ushqyer nga një histori gjakderdhjeje dhe armiqësie të rrënjosur, të përjetësuar nga konfliktet e vazhdueshme në rajon.

Konfliktet e vazhdueshme në pjesën veriore të Kosovës të dominuar nga serbët kanë ngritur shqetësime në mesin e lojtarëve kryesorë gjeopolitikë në rajon, si SHBA, Gjermania, Franca, Italia dhe Rusia, të cilët të gjitha kanë interesa të rëndësishme në Evropën Juglindore. Ata kanë vepruar me shpejtësi për të shmangur skenarët e rasteve më të këqija, secili i nxitur nga motivimet e veta.

Duke pasur parasysh mjedisin gjeo-politikisht të paqëndrueshëm që rezulton nga kriza ukrainase, është e domosdoshme të parandalohet çdo ndezje e “kutisë së zjarrit” që është trekëndëshi Kosovë-Serbi-Bosnjë, pasi të gjithë kanë frikë se kjo mund të shkaktojë një konflikt më të gjerë.

Interesant është fakti se këtë herë dhuna në Kosovë ka tërhequr vëmendjen e Kinës. Ndërsa Pekini kishte mbajtur më parë një profil relativisht të ulët në lidhje me Kosovën, duke u pozicionuar në mbështetje të integritetit territorial të Serbisë “në parim” dhe duke abstenuar në Kombet e Bashkuara dhe forumet e tjera ndërkombëtare, përfshirja e tyre e fundit nuk është befasuese për ata që ndjekin nga afër zhvillimet. Rajoni ka një rëndësi të madhe si një rrugë tranziti për transportin e mallrave kineze nga porti grek i Pireut në tregjet e Evropës Qendrore dhe Veriore. Përveç përdorimit të tij për qëllime tranziti, Kina ka bërë investime strategjike në infrastrukturë në Serbi, Bosnje, Mal të Zi dhe Shqipëri, ndonëse nën kushte shfrytëzuese. Për më tepër, Kina i shet armë Beogradit.

Prandaj, çdo shqetësim, veçanërisht nëse përshkallëzohet në një konflikt ushtarak, do të kishte një ndikim të rëndësishëm në interesat kineze. Rrjedhimisht, ata janë të etur për të mbrojtur investimet e tyre dhe iniciativat strategjike në Ballkanin Perëndimor, të cilësuar shpesh si “Koka e Dragoit”.

Për më tepër, ka faktorë gjeopolitikë në lojë, veçanërisht në lidhje me Tajvanin. Kina e sheh Tajvanin si territorin e saj, ashtu siç e sheh Beogradi Kosovën. Nëse bashkësia ndërkombëtare do të pranonte dhe njihte zyrtarisht shkëputjen e plotë të Kosovës, do të ngrinte pyetje se pse i njëjti parim nuk duhet të zbatohet për Tajvanin. Kjo shërben si një arsye shtesë për interesimin dhe mbështetjen e shtuar të Kinës për serbët në Kosovë.

Përgatiti: Liberale.al/

Artikulli i Stavros Tzimas, publikuar në median greke “ekathimerini.com”

https://www.ekathimerini.com/opinion/1212446/as-balkan-tensions-spike-chinese-dragon-raises-its-head/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH