Globi

Ndërron jetë papritur këngëtarja, mister shkaqet

Shkruar nga Liberale
Ndërron jetë papritur këngëtarja, mister shkaqet

Ka ndërruar jetë sot Irene Fargo, këngëtarja që mori pjesë në Sanremo, 1991. Shkaku i vdekjes mbetet mister. Lajmin e dha këngëtarja dhe producentja e diskografive, Giovanna Nocetti, e njohur nga të gjithë si Giovanna. “Përshëndetje Irene, dua të të kujtoj kështu. Ne e donim njëra-tjetrën sinqerisht. Do me mungosh.. Pusho ne paqe. Your Gio”, ka shkruar Nocetti në Facebook. Ende nuk është dhënë asnjë lajm zyrtar për shkakun e vdekjes, por mesa duket këngëtarja ka kaluar një sëmundje.

Ndër albumet e tij, ai debutues, me titull “Irene Fargo” në vitin 1990, i cili u pasua nga “Zëri magjik i hënës” në 1992, "Labirinthet e zemrës” e të tjerë, deri në përpjekjen e fundit, “Zemra rreh” në vitin 2016. Irene Fargo filloi në fillim të viteve 2000 të punonte në muzikantë dhe të bashkëpunonte me kinemanë (motivi kryesor i filmit 'Nel mio amorè të shkrimtares Susanna Tamaro) dhe ishte e ftuar e rregullt në «Domenica In» . Shkaqet e vdekjes nuk janë bërë të ditura, por ajo duket se ka qenë e sëmurë prej disa kohësh.

Irene Fargo zbuloi dyshimet se ishte përdhunuar nga ish-bashkëshorti i saj. Braktisja e skenave për një periudhë kohe erdhi për shkak të bashkëshortit të saj. Artistja ishte viktimë e përndjekjes dhe dhunës në familje nga ana e bashkëshortit të saj, i cili e pengoi të vazhdonte aktivitetet “live”, i përgjonte telefonatat dhe refuzonte apo anulonte angazhimet e saj.

“Nuk mund ta besoja se kjo po më ndodhte, po përpiqesha të rindërtoja marrëdhënien tonë duke qenë e nënshtruar. Hera e parë që më goditi ishte më e tmerrshmja: më shtypi fytyrën nga jastëku, me njërën dorë më mbante qafën, me tjetrën më godiste. Edhe nëse mbijetoj, mendova atëherë, do të jem ende e ve: ky nuk është njeriu me të cilin u martova. Më çoi në izolim, nëse më kontaktonin për punë, më përgjigjej se isha shtruar në spital, për një sëmundje terminale” pati treguar ajo mbi peripecitë e jetës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH