Globi

Ndahet nga jeta pas një sëmundje të rëndë ish-Miss Italia, aktorja dhe shkrimtarja e njohur

Shkruar nga Liberale

Ajo vdiq në Romë, në moshën 61-vjeçare, pas një sëmundjeje në vetëm shtatë muaj. Bota e argëtimit i thotë lamtumirë Anna Kanakis  Lajmin e ka konfirmuar bashkëshorti i saj, Marco Merati Foscarini.

E lindur në Messina, e bija e një babai grek dhe një nëne siçiliane, ajo ishte vetëm 15 vjeçe kur u zgjodh Miss Italia në Sant'Eufemia d'Aspromonte.  Në vitin 1981 ajo mori pjesë në Miss Universe. Zeshkane, elegante, mesdhetare, me sy të shkëlqyeshëm, Kanakis filloi karrierën e saj si modele, më pas, me këshillën e Giuseppe Tornatore, filloi të punonte si aktore.

Bëri debutimin e tij në film, me role të vogla në komedinë brilante. Më pas, me Luigi Magni-n, ajo pati rolin e saj të parë të vogël dramatik në filmin «o Rè, me Giancarlo Giannini dhe Ornella Muti. Do të pasojnë mbi 30 filma dhe drama televizive, në Itali dhe jashtë saj.

Anna Kanakis pati gjithashtu një karrierë të shkurtër politike: ajo u bë kryetare kombëtare e Kulturës dhe Argëtimit të Bashkimit Demokratik për Republikën (UDR), partia e themeluar nga Francesco Cossiga. Në vitin 2010, me romanin "Ti je i imi kur fle”. Në vitin 2011 botoi romanin e dytë 'Goebbels' Lover' (Marsilio Editori), ku rrëfeu historinë e vërtetë të Lída Baarová, një aktore çekosllovake që ishte e dashura e Joseph Goebbels në vitin 1938. Në vitin 2022, botoi 'Mos gjyko me' me Baldini&Castoldi, roman historik në të cilin protagonisti, Baroni Jacques d'Adelsward Fersen, një personazh i jetës reale, lufton kundër demonëve të tij: mungesës së talentit për t'u bërë shkrimtari që donte të bëhej dhe homoseksualiteti e bëri atë të izolohej nga familja, burgu dhe një melankoli e thellë.

Anna Kanakis ka pasur dy martesa. Në vitin 1981 ajo u martua me muzikantin Claudio Simonetti, nga i cili u divorcua disa vite më vonë. Në vitin 2004 ajo u martua me venecianin Marco Merati Foscarini, një pasardhës i Marco Foscarini. /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH