Globi

Ndahet nga jeta në moshën 58-vjeçare vëllai i Presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe

Shkruar nga Liberale
Ndahet nga jeta në moshën 58-vjeçare vëllai i Presidentit

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Mohamed bin Zayed Al Nahyan, ka humbur vëllain e tij, Sheikh Saeed bin Zayed Al Nahyan, përfaqësues i sundimtarit të Abu Dhabit.

Al Nahyan ndërron jetë ditën e sotme në moshën 58-vjeçare, ndërsa Gjykata Presidenciale shpalli zi zyrtare me flamuj në gjysmështizë.

Sheikh Saeed bin Zayed bin Sulltan Al Nahyan ishte një politikan i Emirateve, Përfaqësuesi i Sundimtarit të Abu Dhabit dhe anëtar i familjes Al Nahyan të Abu Dhabi. Ai mbante postin e Kryetarit të autoritetit Portual Detar (Abu Dhabi). Ai ishte anëtar i Këshillit Ekzekutiv të Abu Dhabit.

Rreth këtij lajmi ka reaguar edhe Kryeministri Edi Rama, nëpërmjet një postim në Twitter ai i ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e vëllait të presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe.

“Ngushëllimet e mia më të thella për Presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Lartësisë së Tij Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan dhe familjes dhe miqve të tij të prekur nga lëndimi i zemrës së vëllait të HH, Sheikh Saeed bin Zayed Al Nahyan. Le të gjejnë forcë, rehati dhe ngushëllim në kujtimet e çmuara të të dashurit të tyre. Dërgoj mbështetje dhe shërim gjatë kësaj kohe të vështirë”, ka shkruar Rama.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH