Aktualitet

Ndahet nga jeta Kryeministri i fundit komunist i Gjermanisë Lindore

Shkruar nga Liberale
Ndahet nga jeta Kryeministri i fundit komunist i Gjermanisë Lindore

Kryeministri i fundit komunist i Gjermanisë lindore që mbikëqyri reformat demokratike, Hans Modrow është ndarë nga jeta në moshën 95-vjeçare.

"Mbrëmë Hans Modrow na la në moshën 95-vjeçare. Me këtë, partia jonë humbet një personalitet të rëndësishëm", tha partia, pasardhëse e Partisë Komuniste të Gjermanisë Lindore, në një deklaratë.

Kush ishte Hans Modrow?

Ish-kryeministri më vonë shërbeu në Bundestagun e Gjermanisë së ribashkuar dhe në Parlamentin Evropian. Ai ishte anëtar i Partisë së Socializmit Demokratik (PDS), e cila ishte partia pasardhëse e ish-komunistëve në pushtet të Gjermanisë Lindore (SED) dhe më vonë u mor në kontroll nga Partia e Majtë. Modrow u dërgua në Dresden nga Berlini Lindor në vitet 1970 për shkak të distancës kritike që ai mbajti nga SED.

Në vitin 1990, qeveria e Modrow themeloi agjencinë përgjegjëse për tranzicionin e Gjermanisë Lindore drejt një ekonomie tregu. "Ligji Modrow" bëri të mundur që pronarët e shtëpive dhe fermave të blinin tokën në të cilën qëndronte prona e tyre.

Kundërshtarët akuzuan Modrow për përpjekje për të vonuar ndryshimin politik dhe riemërtim në vend që të shfuqizojë policinë e sigurimit të Stasit. Në vitin 1995, një gjykatë e dënoi atë për falsifikim të zgjedhjeve lokale në Dresden në vitin 1989, një akuzë për të cilën Modrow argumentoi se ishte e motivuar politikisht.

Modrow ishte kritik ndaj bashkimit gjerman, duke argumentuar se ai u krye shumë shpejt dhe se Gjermania Lindore duhet të kishte negociuar për më shumë lëshime gjatë procesit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH