Kryesore

NASA: Tymi nga zjarret në Australi rrezikon vendet e tjera të botës

               Publikuar në : 11:17 - 14/01/20 liberale

Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës (NASA) paralajmëron se vendet e tjera të planetit rrezikohen nga zjarret në Australi.

Sipas BBC, NASA thotë se të paktën një herë tymi që po del nga zjarret e pyjeve në Australi do të përshkojë gjithë botën.

Efektet e para i kanë parë qytetet më të mëdha të Australisë Sydney, Melbourne, Canberra apo Adelaide. Ishulli i Zelandës së Re gjithashtu u prek nga zjarret ku janari i kapi me një ‘qiell të kuqerremtë’ i cili nuk ishte tjetër veç tymi dhe ndotja që vinte nga zjarret australiane.

Sipas NASA-s tashmë tymi ka arritur deri në Amerikën e Jugut dhe pritet të përshkrojë të paktën një herë gjithë botën.

Tags: , , ,

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back