Globi

NASA bën një njoftim të rëndësishëm, ja çfarë po kërkon nga njerëzit

Shkruar nga Liberale
NASA bën një njoftim të rëndësishëm, ja

NASA po kërkon vullnetarë për një studim izolimi në hapësirë. Ndërsa miliona njerëz në të gjithë botën presin të çlirohen përfundimisht nga karantina dhe të kthehen në jetën normale, ka shumë njerëz që janë të trishtuar nga heqja e masave të izolimit dhe bllokimit, aq shumë sa nuk duan të dalin nga shtëpia.

Pikërisht për këta njerëz ka nevojë NASA, njerëz që të rezistojnë të qëndrojnë 8 muaj të mbyllur në një laborator anije kozmike, e cila kurrë nuk do të ngrihet nga Toka, por premton se këta vullnetarë do të shijojnë përvoja të vërteta të astronautëve.

Qëllimi i testit është të studiojë efektet e bllokimit dhe izolimit afatgjatë në psikologjinë njerëzore, fiziologjinë dhe dinamikën e grupit. Ky “mision analog” synon të mbledhë të dhëna që do të ndihmojnë NASA-n të përgatisë astronautët e ardhshëm për eksplorime të gjata në Hënë dhe Mars.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH