Aktualitet

"Na falni, ishte gabim", SHBA tërhiqet në mënyrë të turpshme pas akuzave se Kina po e spiunon me balona

Shkruar nga Liberale
"Na falni, ishte gabim", SHBA tërhiqet në mënyrë

Ndërsa kërkimet e plota nga ekspertët amerikanë të mbetjeve të balonave të rrëzuara rezultuan të pafrytshme, teoria e spiunazhit kinez mbeti e pavërtetuar. Në fakt, pala amerikane tani po tërhiqet në mënyrë të dyshimtë: “Ne nuk kemi parë asnjë provë ose ndonjë gjë që mund të mbështeste në mënyrë specifike idenë se këto tre objekte ishin pjesë e planit të spiunazhit ose se balonat janë të lidhura me jashtë, në përpjekje për të mbledhur të dhëna”, tha John F. Kirby, një zëdhënës i Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA.

Megjithatë, i njëjti zyrtar theksoi se rezultati mund të ishte krejtësisht e ndryshme nëse balonat do të ishin gjetur dhe mbledhur të paprekura. Atëherë ndoshta ekzaminimi i tyre në laboratorët e forcave të armatosura amerikane do të vërtetonte dyshimet se balonat ishin përdorur si mjete spiunazhi.

Megjithatë, në thelb, misteri rreth asaj se çfarë janë në të vërtetë tre balonat dhe për çfarë lloj misioni ishin në hapësirën ajrore të SHBA-së, mbetet i pazgjidhur. Ekspertët amerikanë janë në humbje sepse balonat janë të ndryshme nga njëra-tjetra. Dy prej tyre kanë përmasa më të vogla se e para, e cila konsiderohej spiun. Njëri objekt ishte në formë cilindrike, ndërsa tjetri dukej si një tetëkëndësh, nga skajet e të cilit vareshin fije.

Deri më tani, sipas asaj që bëjnë të ditur autoritetet amerikane, asnjë kompani, organizatë apo individ nuk ka kontaktuar për të deklaruar pronësinë e balonave, duke ofruar të dhëna të mëtejshme, të cilat do të hidhnin dritë mbi çështjen nga pikëpamja teknike, por edhe thelbësore, që ka të bëjë me natyrën e "dërgimit" të këtyre objekteve të çuditshme.

Për më tepër, u konfirmua se kërkohej një goditje e dytë për të rrëzuar një balonë, pasi raketa e parë humbi objektivin dhe thjesht ra, pa dëme, në liqenin Huron. Megjithatë, vihet re se çdo raketë AIM-9X Sidewinder kushton 400,000 dollarë.

Pikërisht me rastin e kostos së raketave që ndjekin balonat kinezët u kundërpërgjigjën amerikanëve, duke arritur disfata poshtëruese. Tashmë të premten, më 10 shkurt, pala kineze kaloi në shprehje veçanërisht nënçmuese, duke akuzuar SHBA-në për “papjekuri”, “papërgjegjësi”, madje edhe “histeri”.

Këto deklarata janë përfshirë në një opinion, i cili është postuar në faqen e internetit të People's Daily Online, zëdhënësja zyrtare e regjimit kinez. Autori i tekstit godet pa mëshirë kundër amerikanëve, duke vënë në dukje se lidershipi politik nën Presidentin Joe Biden për një javë u pushtua nga një furi mbi balonat, të cilat ishin meteorologjike dhe thjesht devijuan nga kursi i tyre i planifikuar dhe përfunduan në qiellin e SHBA.

“Por le të flasim për spiunazh”, thuhet në të njëjtin tekst. “Asnjë vend nuk bën mbikëqyrje në një shkallë kaq të madhe dhe aq agresive sa SHBA. Madje edhe me fluturime të shpeshta ushtarake pranë brigjeve kineze, të cilat edhe ish-sekretari amerikan i Shtetit Henry Kissinger dhe ish-këshilltari i sigurisë në Shtëpinë e Bardhë Zbigniew Brzezinski i konsideruan provokuese. Si do të reagonin SHBA nëse Kina do të dërgonte rregullisht aeroplanët e saj të zbulimit në brigjet e Kalifornisë, Nju Jorkut apo Floridës?”/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH