Globi

Muzgu i Merkel

Shkruar nga Liberale
Muzgu i Merkel

Fundi i mandatit të kancelares gjermane po afron. Po cilat janë synimet që ajo kërkon të arrijë gjatë kohës që i ka mbetur deri në mbyllje të mandatit në 2021 dhe çfarë po lë si trashëgimi në politikë?

Shumë herë në të kaluarën është folur për dorëheqjen e Angela Merkel nga Kancelaria, veçanërisht gjatë periudhave të krisjeve brenda koalicionit qeveritar në Berlin.

Por Merkel ka mbetur kancelare për 14 vjet dhe thotë se ajo është e vendosur të përfundojë mandatin e saj në detyrë.

Sondazhet e opinioneve tregojnë se shumica e gjermanëve duan që Angela Merkel të mbetet kancelare deri në vitin 2021, pavarësisht kritikave për punën e saj qeveritare.

Gjermania por edhe pjesa tjetër e botës nuk janë më ato që ishin kur Merkel filloi detyrën si Kancelare në 2005.

Në Gjermani, polarizimi politik ka qenë më i madhi në dekada, me Alternativën për Gjermaninë (AfD) si partia më e fortë e opozitës në parlament.

Në të njëjtën kohë, të dy konservatorët gjermanë dhe Social Demokratët po bien.

"Për të mos lënë Gjermaninë dhe Evropën në kaos"

Edhe ndërkombëtarisht, situata është më e brishtë. Presidenti amerikan Trump vë në dyshim publikisht kuptimin e aleancës së NATO-s dhe britanikët po i kthejnë shpinën BE-së.

Biografi i Merkel Ralph Bolman beson se kancelarja i shikon këto zhvillime si "një krizë shumë serioze për demokracitë perëndimore".

Sipas Ralph Bolman, qëllimi kryesor i Merkel në kancelari është "të mos lëmë Gjermaninë, Evropën, por pjesën tjetër të botës në kaos". Është fakt që Angela Merkel nuk ishte kurrë një politikane me vizione të mëdha.

Në këtë drejtim, ekziston një ndryshim i madh midis saj dhe Presidentit Francez Emanuel Macron, i cili ka bërë një seri propozimesh për reformën e BE-së, të refuzuara ose të injoruara nga Merkel. Macron nxiti një debat të madh me deklaratën mbi "vdekjen e trurit të NATO-s".

Shumë demokratë gjermanë donin që Angela Merkel të shikonte paksa pak Macron, të  merre zellin e tij për pushtet të paktën,  të fokusohej në politikën evropiane, në vend që të drejtojë në mënyrë rutinore përmes krizave.

Vendimi më i diskutueshëm politik

Asnjë vendim politik nuk është aq i diskutueshëm sa ai i vitit 2015, kur Merkel hapi  kufirin gjerman për qindra-mijëra refugjatë pa u këshilluar as me parlamentin gjerman.

Për shumë gjermanë, kancelarja u bë person i urryer në atë kohë, ndërsa për të tjerët ishte shpëtimtarja e botës perëndimore.

Trashëgimia e Merkel?

Biografi i saj vlerëson se "kancelarja do të dëshironte të mbahej mend si gruaja që ka mundur ta nxjerr me sukses Gjermaninë nga një seri krizash, siç është kriza e euros dhe e refugjatëve."

"Përveç kësaj, Merkel e bëri vendin dhe partinë më liberale dhe me mendje të hapur, por me koston e lëvizjes së partisë populiste të krahut të djathtë në Bundestag. Kështu që AfD si opozitë mishëron forcat që kundërshtojnë këto ndryshime në vlerë, "shton biografI.

Angela Merkel nuk ka më shumë kohë, dhe me një tërheqje të lehtë nga skena e përditshme politike, ajo bën të qartë se nuk ka nevojë të presë kthesa më të mëdha politike. Përkundrazi, kancelarja po lë gjithnjë e më shumë terren për Anegret Kramp-Karenbauer, i cili mund të jetë kancelari tjetër - nëse zgjidhet brenda partisë së saj./oranews/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH