Aktualitet

Muzeu “Onufri”, i pari që aplikon sistemin e audioguidës

Shkruar nga Liberale
Muzeu “Onufri”, i pari që aplikon sistemin e audioguidës

TIRANË, 9 tetor/ATSH/ Muzeu i Ikonografisë “Onufri” rrëfen përmes një sistemi audioguide kryeveprat e tij në katër gjuhë: shqip, anglisht, italisht dhe gjermanisht.

“Onufri” është muzeu i parë që ka aplikuar teknologjinë në zbulimin e thesareve kulturore kombëtare falë kujdesit të drejtpërdrejtë nga Ministria e Kulturës.

Me një pagese simbolike, vizitës në këtë muze, i shtohen të tjera vlera përmes  zbulimit të pasurive të trashëgimisë së jashtëzakonshme të Muzeut “Onufri”.

Koleksioni i muzeut përbëhet nga 200 objekte të përzgjedhura nga fondet e kishave dhe manastireve të rrethit të Beratit. Ai përbëhet kryesisht nga ikona dhe një grup objektesh liturgjike. Veprat e këtij muzeu datojnë nga më të vjetrat të shekullit XIV deri në fillim të shekullit XX.

Një ndër veprat më të mira të krijuara nga mjeshtrit shqiptarë të drugdhendjes, siç është ikonostasi i katedrales Fjetja e Shën Mërisë mban (1807) gjendet në këtë muze, së bashku me kodikët e purpurt, të mbrojtur nga UNESCO. Marre nga ATA

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH