Showbiz

Musk: Gates është kokëgdhe, nuk e marr vaksinën kundër Covid

Shkruar nga Liberale
Musk: Gates është kokëgdhe, nuk e marr vaksinën kundër

Elon Musk, CEO i kompanive Tesla dhe SpaceX, thotë se nuk ka ndërmend të marrë vaksinën kundër koronavirusit kur ajo të dalë. Musk ngriti edhe një herë dyshime me pandeminë dhe nuk pranoi të thoshte se e ndjente për detyrë të paguante punonjësit që dëshironin të qëndronin në shtëpi për të shmangur infektimin.

Kur gazetarja Kara Swisher i tha se pavarësisht kësaj kishte ende mundësi që njerëzit të vdisnin, ai u përgjigj: “Të gjithë vdesin. Pyetja shtrohet se çfarë i shërben të mirës më të madhe”, shtoi Musk, duke shtuar se nga ajo situatë nuk përfitoi askush dhe se urdhri mbarëkombëtar për vetizolim ishte “de facto” arrest shtëpie.

Musk sulmoi edhe miliarderin Bill Gates, i cili në një intervistë në korrik 2020 pati thënë se Musk duhet të përpiqet të mësojë se çfarë është e mirë dhe çfarë jo. “Ai bën makina shumë të mira elektrike dhe raketa e tij po ecën mirë. Por nuk duhet të ngatërrohet në fusha në të cilat nuk është shumë i përfshirë”, tha Gates.

Musk u përgjigj në mënyrë tepër të vrazhdë: “O kokëgdhe, në fakt makineritë për kompaninë që ti ke investuar për vaksinën, CureVac, i kemi realizuar ne”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH