Globi

Murgeshat që kultivojnë kanabis luten të kenë më shumë fitim

Shkruar nga Liberale
Murgeshat që kultivojnë kanabis luten të kenë më

Në Kaliforninë Veriore në SHBA, ekziston një grup murgeshash të cilat merren çdo ditë me kultivimin dhe shitjen e kanabisit, por edhe bimëve të tjera për qëllime mjekësore. Gratë jetojnë bashkë si në çdo manastir tjetër, punojnë dhe i luten Zotit së bashku, por nuk janë të lidhura me ndonjë urdhër të caktuar fetar, shkruan BBC.

Këto gra janë “Motrat e Luginës”, të cilat udhëhiqen nga motra Kate. Ato janë anëtare të një grupi të vetëshpallur murgeshash të cilat identifikohen si shëruese dhe feministe, por më e rëndësishmja, biznesmene.

“Zgjodha një industri që është e ngatërruar”, thotë Motra Kate. “Me siguri do të jetë ngatërruar dhe ndoshta do të më duhet të bëj shumë vallëzime dhe anashkalime”.

Ajo i referohet të gjitha teknikave konfuze në ligjet që rrethojnë industrinë e kanabisit në Kaliforni. Kalifornia ishte shteti i parë që legalizoi marijuanën mjekësore në vitin 1996, dhe përdorimi rekreativ ka qenë i ligjshëm që nga viti 2016.

Ligji i shtetit, megjithatë, është plot me boshllëqe rregullatore, që do të thotë se ligjshmëria e kultivimit të marijuanës ndryshon nga qarku në qark dhe nga qyteti në qytet.

Pra, ndërsa përdorimi i kanabisit është i ligjshëm në shtet, gati dy të tretat e qyteteve të Kalifornisë kanë ndaluar bizneset e marijuanës, ndërsa të tjerët e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë marrjen e lejeve.

Kjo do të thotë që për “Motrat e Luginës”, rritja e 60 bimëve të tyre jashtë, këtu në Merced County, nuk bie ndesh me ligjin.

“Sherifët e dinë këtë, ata thjesht më lejuan ta bëj këtë”, pranon Motra Kate. “Por në të vërtetë nuk ka asnjë arsye që ata të më lejojnë. Ata mund të më kishin mbyllur deri tani vetëm sepse është e paligjshme të rritet kanabisi në këtë qark”.

“Por unë mendoj se ata e dinë se ne thjesht do të sfidojmë ligjin dhe do ta ndryshojmë atë më pas në qark… Dhe mendoj se ata e dinë se do të ishte një luftë që nuk duan ta ndërmarrin”.

Ka një shtëpi të dytë në pronë, të cilën motrat e quajnë “abbey” – aty bëhet i gjithë prodhimi i ilaçeve.

Motra Camilla derdh me kujdes vaj CBD super të fortë në shishe me tretësirë. Ato prodhojnë dhe shesin të gjitha ilaçet dhe salcat e tyre me bazë kërpi, një biznes që para pandemisë fitonte 1.2 milion dollarë në vit (1 milion paund).

Në të gjithë Kaliforninë, ata që dikur arrestonin njerëz për shkelje të kanabisit, tani përqafojnë bizneset legale. “Ne duhet ta bëjmë pak më të lehtë për ata njerëz që po e bëjnë atë në mënyrë të ligjshme”, thotë shefi Ruben Chavez i Departamentit të Policisë Gustine në Luginën Qendrore. “Bëni më të lehtë për ta që të jenë në gjendje të prodhojnë produktin, dhe të mos kenë nevojë të kalojnë nëpër kaq shumë rrathë”.

Deri më tani këtë vit, Kalifornia ka marrë afro 580 milionë dollarë të ardhura nga taksat dhe shefi Ruben beson se lehtësimi i rregulloreve do të çonte në më shumë të ardhura për qytetin e tij, dhe do të ndihmonte përpjekjet e departamentit të tij për të zhdukur tregtinë e paligjshme.

“Burimet tona janë duke u pakësuar”, thotë ai. “Por nëse mund të marrim disa të ardhura, një ndihmë, jo vetëm nga shteti, ndoshta nga Fed për të ndjekur ata njerëz që po e bëjnë këtë në mënyrë të paligjshme… Nëse ndaloni pak më shumë kultivuesit e paligjshëm, operacionet ilegale, mendoj se e ligjshme, komuniteti i biznesit do të mbledhë më shumë të ardhura”.

Kjo qasje do të përfitonte kultivues si Weed Nuns, thotë Motra Kate. “E vërteta është se do të doja që ata të na lejonin, sepse kjo do të ishte një fitore. Dhe sepse ne besojmë në pagimin e taksave”.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH