Aktualitet

Mungesa e studentëve mbetet problem i pazgjidhur! 6 mln euro për godinën e gjeologji-minierave, shpallet kompania fituese

Shkruar nga Liberale
Mungesa e studentëve mbetet problem i pazgjidhur! 6 mln euro për

Universiteti Politeknik i Tiranës tha të hënën se ka nënshkruar një kontratë 620 milionë lekë (5.9 milionë euro) me konsorciumin e operatorëve vendas të ndërtimit Metro dhe R&T për rikonstruksionin e godinës së fakultetit të gjeologjisë dhe minierave.

Kompania nënshkroi me një ofertë më të lartë se buxheti i parashikuar prej 580 milionë lekësh, tregon njoftimi i kontratës në portalin e prokurimeve publike në vend.

Projekti parashikon gjithashtu ndërtimin e një godine të re për të akomoduar një muze gjeologjik.

Punimet duhet të përfundojnë brenda dy viteve nga nënshkrimi i kontratës.

Edhe këtë vit deg degët e gjeologji minierave mbetën me kuota të paplotësuar dhe në rrezik mbylljeje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH