Showbiz

Mozarti i vogël/ Alberto 6-vjeçar po mahnit botën me talentin e tij, ka fituar 38 konkurse

Shkruar nga Liberale
Mozarti i vogël/ Alberto 6-vjeçar po mahnit botën me talentin e

Alberto Cartuccia Cingolani nga Caldarola (Macerata), nga lartësia e tij prej 1,10 metrash, me shpinën te pianoja, njeh notat dhe akordet siç do të njihte dikush në moshën e tij personazhet e Peppa Pig. Prindërit e shikojnë me vrull, duke lundruar në një valë krenarie të kuptueshme, por përpiqen të mos e shfaqin atë.

"Ai është tashmë 6 vjeç dhe shumë i përparuar, por kush e di nëse talenti dhe pasioni i tij do të mbeten të gjalla me kalimin e viteve. Ne sigurisht nuk bëjmë plane për të, as e detyrojmë”, siguron babai Simone ndërsa nëna Alessia tund kokën me mirëkuptim. Megjithatë, mjafton t'i ftojmë ata në "kurth", të imagjinojnë një karrierë për fëmijën e tyre të mrekullueshëm, për të parë fytyrat e tyre të zbehura drejt një nuance gri.

Ndoshta kanë të drejtë, rroftë liria e zgjedhjes, por shpërdorimi është gjithmonë mëkat. Dhe më pas Alberto, i cili kishte ditëlindjen në prill, ka fituar tashmë 38 konkurse muzikore. Dhe do të kishte qenë e vështirë për të bërë më shumë, duke qenë se ai mori pjesë në 38 gara gjithsej.

Në piano që në moshën 2 vjeçare

Alberto shkon menjëherë të marrë albumin e flamujve për të kontrolluar nëse është pikërisht ashtu siç e mban mend, një trengjyrësh i zi/verdhë/kuq. Në realitet, përveç faktit që ai i drejtohet tastierës dhe luan përmendësh këngë të gjata, pentagrami përfshihet në një luftë të përgjakshme, që ndonjëherë e sheh vogëlushin të dorëzohet para flamujve dhe trenave. Në të vërtetë, vetë mini-pianisti pranoi se kombinimi i flamurit japonez me trenat super të shpejtë, janë gjëja më e bukur dhe e pa rezistueshme.

Më pas, vjen Mozarti, i cili është i preferuari i tij ndër kompozitorët, dhe kështu i afrohet pianos dhe demonstron natyrshëm Simfoninë nr. 40. Dhe harmonia e gishtërinjve që rrjedhin në tastierë dhe e tingujve që mbushin dhomën e bën të pamundur të mos urojmë me vete që të kishim studiuar muzikë kur ishim fëmijë, për të qenë tani të rritur me një aftësi shtesë.

Alberto filloi në moshën 2 vjeç e gjysmë, për argëtim: babai dhe nëna e tij janë muzikantë. Më pas, gjatë pandemisë, edhe për të thyer mërzinë e atyre ditëve të kaluara në shtëpi, i dhanë nocionet e para të instrumentit. Dhe ja surpriza e parë! “Sado të shpejtoja, ai ishte gjithmonë një hap përpara”, thotë e ëma. Kështu teksa Italia këndonte në ballkone, Alberto luante në sallon, me rezultate pafundësisht të mira. Më pas, në vigjilje të Krishtlindjeve 2021, prindërit kuptuan se vogëlushi kishte marrë një dhuratë të çmuar dhe të rrallë, një aftësi që sipas statistikave e zotëron vetëm 0.01% e popullsisë.

Askush si ai në Evropë

Mirë, por sa pianistë janë kaq të parakohshëm? Babai i fëmijës hap krahët, në shenjë mos dijeje. "Në Itali, në moshën e tij, nuk mendoj se ka njeri tjetër. Ndoshta në Lindje. Atje sistemi arsimor shpërblen dhe inkurajon ata që shfaqin një talent të caktuar herët. Në praktikë ndodh shpesh që në gara të caktuara Alberto është i vetmi fëmijë evropian që konkurron, të paktën nga Evropa Perëndimore. Por skena dhe publiku nuk janë të frikshëm për të. Jam unë që kam djersë të ftohtë”.

Alberto është i mirë, shumë i mirë, dhe nuk janë vetëm prindërit e tij që thonë kështu. “Një fenomen” e përkufizon si Lorenzo Di Bella, mësues pianoje në konservatorin Pesaro dhe një nga pianistët më të mirë italianë.

“Ai është unik në natyrshmërinë e tij, shpirt i gjallë. Ai ka një njohje të lindur me tingullin dhe ritmin. E kam dëgjuar disa herë, madje e kam gjykuar në një konkurs dhe aftësitë e tij të kujtojnë ato të Mozartit. Nëse e konsiderojmë talentin si aftësinë për të përvetësuar pa mundim mësimet dhe për t'u përmirësuar, atëherë Alberto ka shumë prej tij."

Lavdërimet dhe krahasimet duket se nuk i bëjnë përshtypje Albertinos, i cili ndërkohë lëviz gishtat në tastierë dhe gjen një mënyrë për të imponuar një dalje jashtë shtëpisë. I është premtuar një tren dhe ai duhet të bindë nënën e tij të dalë përpara se të mbyllet dyqani i lodrave. Ndërkohë e ardhmja  është e qartë: "Kur të rritet do të bëhet muzikant. Ose drejtori i stacionit të trenave"./Andrea Greko, oggi.it- Përshtati Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH