Aktualitet

Motrat ukrainase mësojnë shqip

Shkruar nga Liberale
Motrat ukrainase mësojnë shqip

Lisa dhe Maria, dy motrat nga Ukraina kanë filluar të mësojnë shkronjat dhe fjalët e para në gjuhën shqipe.

Ndërkohë mësuesja e tyre, tregon se kanë përgatitur një program vetëm për dy motrat të moshës 7 dhe 9 vjeç.

“Kam përgatitur një program të veçantë në abetare, ndërsa në matematikë i njëjti mësim.Janë në një klasë që të integrohen me fëmijët e tjerë ”, tha ajo.

Ndërkohë mamaja e tyre shprehet duke thënë se vajzat e saj janë të shoqërueshme me shokët dhe shoqet e klasës.

“Fëmijët e mi filluan të mësojnë gjuhën shqipe. Atyre u pëlqen të vijnë në shkollë, ndihen shumë mirë. Shokët e klasës i përqafojnë çdo ditë fëmijët. Prindërit e nxënësve na kanë dhënë rroba për vajzat. Mësuesit na kanë dhënë libra dhe mjete të tjera shkollore.”

Po ashtu ajo tregon për ditën që vendosën të largohen nga Kievi dhe u shpreh duke thënë gjithnjë se në Vlorë janë stresuar dhjetëra familje ukrainase që nga fillimi i luftës.

“Ditën që filloi lufta, e kuptova që mund të qëndronim në Kiev.Kishim vetëm 10 minuta kohë për tu larguar.Kemi udhëtuar në shumë vende, para se të vinim në Vlorë. Këtu ndihemi mirë dhe të sigurt.”

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH