Sport

Motoçiklisti dëmtohet gjatë garës dhe vdes në moshën 22-vjeçare, shpëton pesë persona të tjerë

Shkruar nga Liberale

Motoçiklisti holandez Victor Steeman ka vdekur pas lëndimeve që pësoi gjatë një gare në Portugali, njoftoi të martën organi drejtues i sportit, Federacion Internationale de Motocyclisme (FIM). Ai ishte 22 vjeç.

Steeman ishte duke konkurruar në Kampionatin Botëror Supersport 300 në Portugali në fundjavë kur ai u përfshi në një aksident, thuhet në deklaratën e FIM. Ai mori mbështetje të menjëhershme mjekësore në anë të pistës dhe në qendrën mjekësore qarkore përpara se të transferohej me helikopter në Spitalin Faro, sipas FIM.

"Diçka nga e cila kemi pasur gjithmonë frikë si prind i një garuesi me motoçikleta ka ndodhur tani," thuhet në një deklaratë nga familja e Steeman të ndarë nga FIM. “Victori ynë nuk mundi ta fitonte këtë garë të fundit.

“Pavarësisht humbjes dhe pikëllimit të padurueshëm, ne jemi jashtëzakonisht krenarë të ndajmë me ju se heroi ynë, me vdekjen e tij, mundi të shpëtojë 5 persona të tjerë duke dhuruar organet e tij.

“Dëshirojmë të falënderojmë të gjithë për mënyrën se si keni jetuar me ne gjatë ditëve të fundit. Do të na mungojë jashtëzakonisht shumë Viktori ynë.”

Pasi kishte siguruar katër fitore dhe pesë dalje në podium këtë sezon, Steeman pati një shans për të fituar kampionatin WorldSSP300 përpara Alvaro Diaz të Spanjës në Portugali.

“Jemi thellësisht të pikëlluar që raportojmë humbjen e pilotit të WorldSSP300 Victor Steeman”, shkroi Kampionati Botëror Superbike në mediat sociale.

“Familja WorldSBK dëshiron të dërgojë gjithë dashurinë tonë për familjen, ekipin dhe të dashurit e tij. Një personalitet i madh, një vrapues i egër dhe një trashëgimi e mbetur e ngulitur përgjithmonë në strehën tonë."/Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH