Showbiz

Lamtumirë shi! Ekspertët italianë: Po vjen anticikloni afrikan, do të mbulojë gjithë rajonin (temperaturat deri në 40 gradë)

Shkruar nga Liberale
Lamtumirë shi! Ekspertët italianë: Po vjen anticikloni afrikan,

Nga moti i keq në vapë. Duke filluar nga nesër moti do të përmirësohet falë ardhjes së anticiklonit afrikan, por do të ketë ende reshje të mbetura, bubullima dhe stuhi. Nga e premtja do të ndodhë ndryshimi i vërtetë i regjistrit të motit, me diell dhe vapë kudo. Por nëse temperaturat do të rriten nga e hëna, kur do të mbërrijnë 37-39 gradët e para të sezonit, vapa do të jetë e lagësht dhe e turbullt.

“Presioni i ulët që po sjell mot të keq në rajon – shpjegon eksperti italian Andrea Garbinato, përgjegjës për redaksinë e iLMeteo.it, - “po largohet drejt Greqisë dhe nga nesër moti do të përmirësohet.

Rajoni do t’i lërë vend anticiklonit afrikan i cili vitin e kaluar mbërriti shumë më herët, më 10 maj, dhe do të pushtojë të gjithë rajonin bashkë me Italianë duke filluar nga fundjava dhe akoma më ndërhyrëse nga e hëna e 19 qershorit kur do të shënohen temperaturat e para 37-39° C.  /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH