Aktualitet

Moti bëhet i paparashikueshëm/ Pakistani goditet nga shirat e rrëmbyeshëm, 15 të vdekur

Shkruar nga Liberale

Shërbimet publike në qytetin më të madh të Pakistanit, Karaçi, janë pezulluar dhe bizneseve u kërkohet të mbyllen, pasi shirat e rrëmbyeshëm shkaktojnë përmbytje vdekjeprurëse dhe dëmtime të infrastrukturës, duke lënë të paktën 15 të vdekur që nga e shtuna.

Natën e së dielës, më shumë se 60 milimetra shi ranë në Karaçi, ekuivalente me reshjet e një muaji të tërë në vetëm disa orë. Për disa muaj çdo verë, Pakistani përballet me shirat e dendur, por në vitet e fundit ekspertët thonë se ndryshimi i klimës po përshpejton modelet ekzistuese të motit.

Të dielën, ministrja pakistaneze e ndryshimeve klimatike, Sherry Rehman, lëshoi ​​paralajmërime për përmbytje në më shumë se 14 qytete dhe fshatra.

Që nga fillimi i sezonit të musoneve muajin e kaluar, më shumë se 300 njerëz janë vrarë nga shirat e dendur në të gjithë Pakistanin, sipas Autoritetit Kombëtar të Menaxhimit të Fatkeqësive.

Në Karaçi, kryeqyteti i provincës Sindh dhe shtëpia e pothuajse 16 milionë banorëve, lagje të tëra janë zhytur pjesërisht. Fotot tregojnë njerëz që ecin mes ujërave me baltë, ndërsa automjetet kanë mbetur të bllokuara.

Infrastruktura duke përfshirë ura, autostrada dhe rrugë janë dëmtuar, duke ndërprerë trafikun dhe duke përmbysur jetën e miliona njerëzve në të gjithë qytetin.

"Ndryshimi i klimës është një kërcënim. Ne jemi një qytet bregdetar. Po ndodh kaq shpejt dhe ne do të mbajmë barrën", tha Afia Salam, një avokate e ndryshimeve klimatike në Karaçi. “Njerëzit duhet ta shohin situatën përtej ngjarjeve individuale, si p.sh. rrëzimi i një ure apo përmbytja e një rruge”.

Moti ekstrem ndikon në miliona njerëz

Ngjarjet ekstreme të motit në Azinë Jugore po bëhen gjithnjë e më të shpeshta për shkak të ndryshimeve klimatike, ndërsa temperaturat në disa zona të Indisë dhe Pakistanit arrijnë nivele rekord gjatë një valë të nxehti në prill dhe maj.

Një shpërthim vdekjeprurës i kolerës i lidhur, shkaktuar nga kontaminimi i ujit të pijshëm, infektoi mijëra njerëz në Pakistanin qendror në maj.

Banorët në Pir Koh, një qytet i largët malor në provincën Balochistan, nuk kishin qasje në ujë të pijshëm. "Mungesa e shiut kishte shkaktuar tharjen e pellgjeve aty pranë, me burimin e vetëm të ujit një tubacion që ishte ndryshkur dhe kishte kontaminuar ujin", tha banori vendas Hassan Bugti.

Një raport i vitit 2022 nga Paneli Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike (IPCC) tha se ata besonin që valët e të nxehtit dhe lagështisë do të bëheshin më "intensive dhe të shpeshta" dhe "reshjet vjetore dhe verore të musonit do të rriteshin".

India dhe Pakistani janë ndër vendet që pritet të preken më keq nga kriza klimatike, sipas IPCC./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH