Aktualitet

"Mos iu referoni horoskopit e fallxhorëve", Papa Françesku i indinjuar dhe i neveritur nga djegia e Kuranit në Suedi

Shkruar nga Liberale
"Mos iu referoni horoskopit e fallxhorëve", Papa Françesku

"Liria e shprehjes nuk duhet të përdoret kurrë si justifikim për të ofenduar të tjerët". Kështu tha Papa, duke iu referuar djegies së Kuranit në Suedi, në një intervistë me drejtorin e gazetës së Emirateve të Bashkuara Arabe Al Ittihad, Hamad Al Kaabi. “Jam i indinjuar dhe i neveritur nga veprime të tilla. Çdo libër që konsiderohet i shenjtë nga njerëzit e tij duhet të respektohet nga respekti për ata që besojnë në të", u shpreh ai.

"Horoskopët dhe fallxhorët nuk mund të jenë pikë referimi për të krishterët", tha më tej gjatë intervistës Papa Françesku, duke dhënë një paralajmërim kundër bestytnive. Duke u nisur nga Ungjilli i sotëm që fliste për një profet, Papa Françesku tha: "Ka nga ata që e imagjinojnë atë si një lloj magjistari që parashikon të ardhmen, por kjo është një ide supersticioze". “Të krishterët nuk besojnë në bestytni si magjia, letra, horoskopi apo gjëra të ngjashme”, nënvizoi Papa. "Shumë e shumë të krishterë shkojnë të lexojnë duart e tyre, ju lutem...", ishin fjalët e tij.

Nuk është hera e parë që Papa gjëmon kundër atyre që pretendojnë se parashikojnë të ardhmen duke i dhënë kështu zgjidhje iluzore jetës së të tjerëve. Disa vite më parë, ai tha: "Kur njeriu nuk kapet pas fjalës së Zotit, por konsultohet me horoskopët dhe fallxhorët për të pasur më shumë siguri, fillon të shkojë deri në fund". :Dhe nëse një i krishterë e lë veten të ndikohet nga kjo lloj gjëje do të thotë që besimi nuk është aq i fortë", paralajmëroi ai. Në udhëtimin e tij në Afrikë në fillim të këtij viti, ai preku temën delikate të magjisë.

Duke folur me të rinjtë në Kinshasa, Republika Demokratike e Kongos, ai i paralajmëroi ata jo vetëm për drogën, por edhe për "varësinë ndaj okultizmit dhe magjisë, të cilat ata i mbyllin në dhimbjet e frikës, hakmarrjes dhe zemërimit. Ju lutemi, mos lejoni që të magjepseni nga falsiteti e parajsat egoiste, të ndërtuara mbi pamjen e jashtme, mbi fitimet e lehta ose mbi fenë e shtrembëruar”, tha Papa në takimin në Stadiumin e Martirëve në kryeqytetin kongolez.

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH