Showbiz

Mos i humbisni! Këto janë 6 qytetet e mëdha europiane që duhen vizituar për Krishtlindje

Shkruar nga Liberale

Dekorime unike, tregje të mëdha Krishtlindjesh dhe ngjarje argëtuese. Këto janë elementët që favorizojnë 6 qytetet e mëdha europiane në prag të Krishtlindjeve.

Krishtlindja është koha më e ndritshme e vitit. Është stina kur thuajse e gjithë bota është zbukuruar me miliona kurora dhe drita shumëngjyrëshe. Gjatë festave të Krishtlindjeve shumë njerëz dëshirojnë t'i kalojnë në Europë. Disa nga vendet më mbresëlënëse në rastet e festave janë si:  Vjena estetike perandorake, Nurembergu magjepsës, Edinburgu mesjetar, Rovaniemi arktik dhe gjithashtu Varshava. Pavarësisht se cilin nga gjashtë të zgjidhni, nuk do t'i humbisni, të gjitha janë të mbushura me drita zanash, ndërsa në ajër notojnë erërat e ëmbël të biskotave të ngrohta, vera e kuqe. Vjena Vjena, një vend përrallor me pamje magjike në pragun e Krishtlindjes. Arkitektura e saj madhështore e bën atë veçanërisht mbresëlënëse gjatë gjithë vitit, megjithatë gjatë periudhës së Krishtlindjeve, kur rrugët dhe ndërtesat mbulohen me lloj-lloj zbukurimesh e dritash, ajo fiton edhe më shumë magjepsje dhe bukuri, nëse ndodh që të ketë edhe dëborë. Nëse ndodheni në Vjenë, vishuni siç duhet dhe dilni për të zbuluar të gjitha bukuritë e vogla dhe të mëdha atje, si: muzetë, galeritë, pallatet dhe kafenetë komode, ku mund të shijoni një çokollatë të nxehtë ose verë të zier dhe sigurisht tregjet e Krishtlindjeve në natyrë. Tezgat e tyre vërshojnë me lodra tradicionale prej druri, punime artizanale, sapunë të punuar me dorë, stoli e shumë të tjera, ndërsa nuk mungojnë edhe tezgat me ushqime, ëmbëlsira dhe pije si gështenja të pjekura, biskota të sapopjekura, verë të zier, etj. [caption id="attachment_1398451" align="alignnone" width="921"]Vjena Vjena[/caption]

Strasburgu

Strasburgu është një bukuri gjithsesi, por në Krishtlindje, kur qyteti zbukurohet, ai merr hov dhe konsiderohet "Kryeqyteti i Krishtlindjeve" Francës . Aty gjen tezga me shije të jashtëzakonshme dhe një sërë ngjarjesh kulturore. Këtu do të gjeni një nga tregjet më të mira të Krishtlindjeve në Evropë, i cili hapet të premten më 24 nëntor dhe do të zgjasë deri në prag të Krishtlindjeve më 24 dhjetor. Peizazhi këtu është i jashtëzakonshëm, 300 tezga të ndryshme në sheshet qendrore të qytetit, me zbukurime pemësh, dekorime, sende dhuratash, punime artizanale por edhe tezga me ushqime si salçiçe dhe makarona, biskotat e vogla të Krishtlindjeve të quajtura bredle, verë e zier etj. Për historinë, tregu i Strasburgut është më i vjetri në Francë dhe një nga më të vjetrit në Evropë pasi daton në 1570. Dyqanet dhe rrugët janë plotësisht të dekoruara dhe aroma të këndshme plot kanellë dhe erëza vijnë nga kudo. Ju gjithashtu do të kaloni pranë Place Kléber për të parë pemën e bukur të Krishtlindjes, tridhjetë metra të lartë. [caption id="attachment_1398453" align="alignnone" width="1044"]Strasburg Strasburg[/caption]

Nuremberg

Nuremberg është një qytet shumë shumë i bukur në Gjermani që bëhet thjesht i mrekullueshëm në Krishtlindje. Rrugët, shtëpitë dhe dyqanet mbulohen me fenerë e dekorime dhe e bëjnë çdo cep të qytetit të vjetër të duket si një mjedis nga një përrallë. Këtu, në fakt, nga 29 nëntori deri në prag të Krishtlindjeve ekziston edhe një treg i madh i Krishtlindjeve, Christkindlesmarkt, një nga tregjet më të vjetra dhe më të famshme të Krishtlindjeve në botë. Një mori shtëpish prej druri shesin gjithçka, nga dekorimet e Krishtlindjeve, vepra artizanale dhe dhurata deri te biskotat me xhenxhefil dhe bajame, salcice të pjekura në skarë, Bratwurst-in e famshëm dhe sigurisht verën e zier.   [caption id="attachment_1398456" align="alignnone" width="1018"]Nuremberg Nuremberg[/caption]

Edinburgu

Nëse ju pëlqejnë qytetet me një ndjenjë mesjetare, atëherë do ta doni Edinburgun dhe nëse e vizitoni në kohën e Krishtlindjeve, atëherë do ta doni dyfish. Për shtatë javë ai vesh më të mirën e tij, zbukurohet me lloj-lloj zbukurimesh e fenerësh dhe shpërndan gëzim tek të rinjtë e të rriturit. Nga data 17 nëntor 2023 deri më 6 janar 2024, ju do të bëni pazar në tregjet e Krishtlindjeve Princes Street Gardens, ku tezgat zakonisht kanë produkte evropiane dhe shpesh referohen si "Tregu Gjerman i Krishtlindjeve" dhe George Street ku do të gjeni kryesisht produkte skoceze për për këtë arsye zakonisht quhet "Tregu Skocez i Krishtlindjeve". Në stendat do të gjeni gjithçka që mund të imagjinoni, vepra artizanale, art, djep të gdhendur, shalle të punuar me dorë, qirinj, pellush, por edhe ushqime dhe ëmbëlsira si salcice gjermane, hamburgerë, fileto salmon, mish derri të tërhequr, krepa dhe churros, musht i nxehtë, Glühwein dhe toddies hot, dmth uiski i nxehtë me mjaltë. [caption id="attachment_1398458" align="alignnone" width="1021"]Edinburgu Edinburgu[/caption]

Rovaniemi

Nëse dëshironi një Krishtlindje të garantuar me dëborë, atëherë do të shkoni edhe më në veri drejt Finlandës dhe sigurisht Laplandës. Kështu në Rovaniemi prej vitesh është ngritur një fshat tërësisht kinematografik i Santa Claus-it me kasolle druri mes pishave të larta. Këtu fëmijët mund të dekorojnë biskota, të bëjnë zbukurime, t'i dërgojnë një letër Babagjyshit dhe të vizitojnë shkollën e Elfëve për të mësuar fjalët finlandeze si 'Hyvaa Joulua' që do të thotë 'Gëzuar Krishtlindjet', si dhe të bisedojnë nga afër me vetë Babadimrin. dhe të bëjnë një foto me të. Për familjet me fëmijë të vegjël, Rovaniemi është destinacioni ideal pasi ndërthur dekorime të plota, borë dhe sigurisht fshatin e Babagjyshit. Megjithatë, është gjithashtu një destinacion për çifte dhe grupe pasi ka një sërë aktivitetesh të tjera interesante përveç shëtitjeve nëpër tregjet e Krishtlindjeve, baret dhe restorantet me stil. Këtu mund të provoni aftësitë tuaja të shëtitjes me motor dëbore, të bëni ski, shëtitje me renë, udhëtime për të parë dritat veriore dhe më shumë. Akomodimi mund të bëhet një përvojë më vete në Finlandë, mënyra është e thjeshtë, ju rezervoni një dhomë në një igloo xhami në pyll. [caption id="attachment_1398460" align="alignnone" width="930"]Rovaniemi Rovaniemi[/caption]

Varshavë

Nëse doni të bëni një ndryshim dhe të shkoni në një destinacion jo të favorshëm, atëherë vendosni Varshavën në listën tuaj. Para së gjithash, ai ka një komponent kyç të Krishtlindjes i ftohti, më pas qyteti, domethënë "Qyteti i Vjetër" në vetvete është  mrekulli. Mendoni ndërtesat tradicionale shumëngjyrëshe dhe rrugët e ngushta të çuditshme, të cilat gjatë festave janë të zbukuruara me llamba dhe drita Krishtlindjesh. Mendoni të shëtisni përgjatë bulevardit Vistula buzë lumit me një çaj të nxehtë në dorë dhe të dilni nga muzetë, pallatet dhe galeritë e tij mbresëlënëse dhe të futeni në një restorant me shumë atmosferë, ku të mund të shijoni supë të ngrohtë dhe një gotë verë përpara se të dilni në tregun e Krishtlindjeve që shtrihet përgjatë muret mbrojtëse të qytetit të vjetër./ Përshtati A.M, LIberale.al [caption id="attachment_1398461" align="alignnone" width="1040"]Varshavë Varshavë[/caption]

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH