Globi

Mos i humbisni! Festat dhe tregjet më të mira për t'u vizituar gjatë Krishtlindjeve në Europë

Shkruar nga Liberale
Mos i humbisni! Festat dhe tregjet më të mira për t'u

Pushimet në këto vende europiane gjatë dimrit fillojnë nga 189 £ për tre netë (63 £ në natë), duke përfshirë fluturimet tuaja të kthimit, akomodimin, bagazhin e mbajtur prej 22 kg dhe lejimin e çantës së dorës.

Më  poshtë po renditim 6 vendet me tregjet dhe festat më të mira që organizohen gjatë Krishtlindjeve:

PRAGË

Çdo dimër, qendra e Pragës pret një treg Krishtlindjesh në Sheshin e Qytetit të Vjetër. Ndërsa shfletoni tregun nën muzikën e këngëtareve, do të ketë gjithashtu ëmbëlsira tradicionale dhe verë të zier të quajtur "svařák". Për një ditë ekstra të veçantë, pushuesit duhet ta konsiderojnë, ta vizitojnë më 5 dhjetor (Dita e Shën Nikollës), që përfaqëson fillimin e Krishtlindjeve për popullin çek.

KRAKOV

Tregu i Krishtlindjeve në Krakov është në sheshin kryesor të qytetit dhe është i shoqëruar me ushqime të  shijshme. Turistëve iu sugjerohet që të provojnë disa nga pjatat më të mira tradicionale polake si: pierogis dhe bigos. Pjata tradicionale përbëhet nga mish i copëtuar i llojeve të ndryshme të zier me lakër turshi, lakër të freskët të grirë dhe erëza.

BUDAPEST

Në Budapest, do të dëshironi të shkoni në sheshin e famshëm Vörösmarty për një qasje më të thjeshtë në krahasim me tregjet e tjera. Aty nuk do të gjeni pemë të larta të Krishtlindjeve apo shfaqje dritash, por festa dihet se është shumë miqësore për familjen, me shumë aktivitete për fëmijë dhe takime me babagjyshin. Gjithashtu do të gjeni ushqime të njohura të tregut të Krishtlindjeve, si hotdogs dhe gështenja të pjekura, por sigurohuni që të provoni tortën e famshme lokale të oxhakut (kürtőskalács).

VJENË

Vjena është shtëpia e 12 tregjeve të ndryshme, kështu që ky është një opsion i shkëlqyer për adhuruesit e tregut të Krishtlindjeve. Tregu në Pallatin Schönbrunn është etiketuar si një nga më të mirët, me një 'atmosferë mbretërore' falë sfondit të kështjellës perandorake. Tregu i Pallatit Belvedere është gjithashtu i popullarizuar falë stallave që shesin vepra artizanale dhe vepra arti të punuara me dorë. Ndërkohë, tregu më i vogël i Sheshit Freyung mund të jetë një opsion i shkëlqyeshëm për ata që kërkojnë të qëndrojnë larg turmave.

KËLN

Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, Këlni shndërrohet në një vend të çudirave festive. Edhe pse tregjet e qytetit janë goxha tradicionalë, ato dallohen nga të tjerët falë disa veçorive.  Tregu i Katedrales së Këlnit është tregu më i famshëm, me pemën e tij masive të Krishtlindjes dhe sfondin piktoresk të katedrales.

Ju gjithashtu mund të vizitoni Tregun e Krishtlindjeve Stadtgarten, i preferuar falë temës së tij mesjetare, stallave, muzikës live dhe atmosferës komode.Në të dy tregjet, do të gjeni kasolle të dekoruara për Krishtlindje me drita zanash dhe mbi 100 tezga që shesin art, bizhuteri, produkte furre dhe më shumë.

BERLIN

Duke qëndruar në Gjermani , tregjet e Krishtlindjeve të Berlinit janë një vizitë e domosdoshme. Qyteti është i mbushur me opsione festive, nga tregjet klasike festive deri tek ato alternative dhe miqësore me mjedisin. Tregu më tradicional dhe më i famshëm është Gendarmenmarkt, i famshëm për muzikën klasike, artet e punuara me dorë dhe dekorimet. Ndërkohë, tregu Mesjetar i Krishtlindjeve në RAW Compound shfaq dizajnerë të pavarur, artistë, poçarë dhe gdhendësit e drurit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH