Showbiz

Momenti dramatik kur qeni kafshon turisten franceze

Shkruar nga Liberale

Videoja e shpërndarë nga Departamenti i Mjedisit dhe Shkencës në Queensland në Australi tregon momentin kur një qen dingo hyri në një grup pushuesish në ishullin K'gari (Ishulli Fraser) dhe kafshoi pjesën e pasme të një turisteje franceze më 4 qershor. Një video tjetër tregon një dingo duke ndjekur një djalë dhe një burrë në plazh. I njëjti dingo që kafshoi gruan që bënte banjë dielli, ka kafshuar edhe një djalë 7-vjeçar disa ditë më parë.

Autoritetet eutanizuan dingon më 10 qershor, duke përmendur ndërveprimet negative, "me rrezik të lartë" të qenit me njerëzit.

Një javë më vonë, një dingo tjetër kapi për supe një djalë 10-vjeçar pranë një kampingu dhe e tërhoqi zvarrë nën ujë. Ai u shpëtua nga motra e tij 12-vjeçare dhe u trajtua për plagë të shpuara, gërvishtje dhe mavijosje.

I njëjti dingo u pa duke qëndruar pranë zonës së kampingut disa orë më vonë, "duke gërmuar mbetje ushqimore që ishin varrosur në rërë".

"Dingot që humbasin kujdesin e tyre natyror ndaj njerëzve mund të bëhen agresivë ndërsa kërkojnë ushqim," tha agjencia.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH