Aktualitet

Momente tmerri/ Shtëpitë dhe grilat u mbyllën, banorët nuk shkuan në punë, ndërsa prisnin në ankth arrestimin e sulmuesit

Shkruar nga Liberale
Momente tmerri/ Shtëpitë dhe grilat u mbyllën, banorët nuk

Gjendja e rrethimit vazhdoi që mbrëmjen e së enjtes në fshatrat Dubonë, Malo Orašje dhe Šepshin. Shtëpitë dhe grilat u ulën, ndërsa shumica e qytetarëve nuk shkuan në punë. Ky ishte rekomandimi i policisë pas të shtënave që lanë 8 të vdekur dhe 14 të plagosur, ndërsa kërkimet për kapjen e sulmuesit vazhduan gjatë gjithë natës.

Në terren dolën rreth 600 policë, ndërsa kërkimet u intensifikuan nga ajri. Sulmuesi u arrestua pak pas orës 08:00 me orën lokale, në afërsi të Kragujevcit.

Sulmuesi U.B. (21) filloi të gjuante nga Mali Orašje, pastaj vazhdoi në Šepshin dhe Dubonë. Ai ka qëlluar nga një mjet në lëvizje përpara një shkolle, kishe, vende ku mblidhen qytetarët. Nga të shtënat u vra edhe një polic jashtë detyrës, i cili ndodhej me motrën e tij në qendër të fshatit.

Sipas mediave serbe, autori është djali i një ish-ushtari dhe familja merret me bujqësi.

Vendasit ishin të shqetësuar se policia nuk do ta kishte të lehtë ta arrestonte, pasi i riu e njeh mirë zonën. Ata u lehtësuan kur erdhi informacioni se ai ishte arrestuar.

Dëshmitë e banorëve

Dejan Avramoviq nga Dubona ishte dëshmitar okular i të shtënave në atë vend. Nga dritarja e shtëpisë së tij ka parë U.B. kur qëlloi dhe plagosi katër persona.

Ai thotë se e ka njohur të dyshuarin, se ka qenë problematik, por askush nuk e ka pritur diçka të tillë prej tij.

"Unë po shikoja nga dritarja kur ai qëlloi. Të gjithë dolëm menjëherë për t'i ndihmuar ata njerëz. Ai hipi në makinë dhe vazhdoi. Unë jetoj 200 metra larg kishës. Dëgjuam breshëri të reja kur ai qëlloi mbi fëmijët përpara kishës, por ne nuk e pamë. Nuk ka pasur asnjë konflikt mes tyre. Ai nuk ka qenë në kundërshtar me askënd, ka qenë shok me ta", tha ai.

Sipas tij, banorët vendas i kanë transportuar katër të lënduarit nga ai vend në Mlladenoc./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH