Globi

Mjeku i njohur masakrohet nga një pacient, rrezikon të humbasë shikimin në njërin sy

Shkruar nga Liberale
Mjeku i njohur masakrohet nga një pacient, rrezikon të humbasë

Ai rrezikon të humbasë shikimin në syrin e tij të majtë, ka një dëmtim në kokë dhe një hundë të thyer. Imunologu i njohur italian, Francesco Le Foche, mbeti i rrahur për vdekje nga një pacient në zyrën e tij në rrugën "Po" në Romë.

Imunologu është shtruar në spital me një prognozë të rezervuar që nga e enjtja e 5 tetorit, pas sulmit nga një burrë që i kishte kërkuar të trajtonte qenin e tij, i cili më vonë vdiq. Mjeku do t'i nënshtrohet një operacioni maksilofacial, gjendja e tij është e rëndë, por fatmirësisht jashtë rrezikut për jetën.

Francesco Le Foche, gjashtëdhjetë e gjashtë vjeç, është një fytyrë e njohur për pjesëmarrjen në programe televizive gjatë urgjencës shëndetësore Covid-19. Ai dha informacion mbi vaksinat, koronavirusin dhe tendencat e infeksionit dhe u quajt imunologu 'optimist' , pikërisht sepse u përpoq t'i përhapte një mesazh pozitiv popullatës gjatë pandemisë.

Një pacient i kishte kërkuar që t'i trajtonte qenin

Arsyet e sulmit, siç raportohet nga "Il Corriere della Sera", mund të gjurmohen në faktin se një burrë tridhjetë e gjashtë vjeç i kishte kërkuar t'i trajtonte qenin e tij, i cili më vonë vdiq. Dhe për këtë ishte kujdesur imunologu, duke ndërhyrë për një infeksion të shtyllës kurrizore. Por duket se burri ishte i bindur se shoku i tij me katër këmbë kishte një tjetër sëmundje, për të cilën tha se doktori nuk do të kishte bërë asgjë për ta penguar të vdiste.

Personi që e sulmoi është një boksier me probleme psikologjike dhe me histori armëmbajtje pa leje, vjedhje, dëmtim, dhe dhunë ndaj një zyrtari publik. Pas rrahjes së mjekut ai u arrestua nga policia, u dërgua në burgun Regina Coeli dhe do të duhet të përgjigjet për tentativë vrasje./Liberale.al

Poll
SHQIPENGLISH