Globi

Misteri i "zonjës toksike"/ Helmoi një spital të tërë vetëm me aromën e gjakut

Shkruar nga Liberale
Misteri i "zonjës toksike"/ Helmoi një spital të

Gjaku i Gloria Ramirez u raportua të ishte aq toksik saqë e la ER-në brenda 45 minutave nga pranimi i saj.

avatar i krijuesit

Brenda 45 minutave pasi Gloria Ramirez u shtrua në Spitalin e Përgjithshëm Riverside, shërbimi i urgjencës u evakuua. Jo vetëm që u evakuuan, por gjashtë persona që trajtuan fillimisht Ramirezin u sëmurën.

Gloria Ramirez u pranua për shqetësime të frymëmarrjes pasi u diagnostikua kohët e fundit me kancer të qafës së mitrës në fazën e vonë; ajo ishte 31 vjeç. Ishte 19 shkurt 1994, kur Ramirez u soll në urgjencë; ajo që dukej si shqetësim tipik i frymëmarrjes u bë shpejt vdekjeprurëse për ata që e trajtonin.

Presioni i gjakut filloi të bjerë, dhe ajo kishte vështirësi në frymëmarrje dhe ishte jokoherente. I jepeshin medikamente për të ndihmuar presionin e gjakut dhe asgjë nuk dukej se e ndihmonte; shenjat e saj jetësore vazhduan të bien.

Kur ekipi shkoi për ta defibriluar pasi ajo pësoi arrest kardiak, vunë re se trupi i saj kishte një pamje të yndyrshme dhe më pas ndjeu një erë hudhre që vinte nga fryma e saj; megjithatë, asgjë nuk ndodhi derisa infermierja shkoi për të nxjerrë gjakun e saj dhe aty situata mori një kthesë edhe më të errët.

Susan Kane, një nga infermieret, po i hiqte gjakun. Ajo ndjeu një erë amoniaku dhe gjaku i saj dukej se kishte grimca të kristalizuara me ngjyrë të verdhë. Pasi Susan nxori gjakun dhe ia dorëzoi mjekes Julie Gorchynski, infermierja ra në dysheme.

Ajo u hoq nga dhoma dhe pak më vonë, edhe doktoresha Julie ra në dysheme, më pas një tjetër anëtare e stafit, Maureen Welch, humbi ndjenjat. Në këtë pikë, spitali vendosi të evakuojë urgjencën. Njëzet e tre persona u sëmurën dhe pesë u shtruan në spital.

Fatkeqësisht, Ramirez u shpall e vdekur në orën 8:50. Nga ora 23:00, hetuesit e Departamentit të Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore mbërritën për të ekzaminuar trupin e saj, plotësisht të veshur me kostum kimik. Pas ekzaminimit, ata nuk gjetën asgjë që do t'i shkaktonte stafit humbje ndjenjash; pasi ekipi u largua nga spitali, ata nuk patën asnjë shpjegim; trupi i saj u mbyll në një arkivol alumini dhe u dërgua për autopsi.

U përcaktua se ata që ishin 2 metra larg Ramirezit ishin prekur më keq. Megjithatë, ata nuk ishin më afër zgjidhjes së misterit.

Pas intervistave, departamenti i shëndetësisë përcaktoi se punëtorët vuanin nga histeria masive. Gorchynski e mohoi këtë, pasi një histeri masive nuk do të shkaktonte që dikush të shtrohej në spital dhe të mos mund të ecë për muaj të tërë. Julie Gorchynski u shtrua në spital dhe kaloi dy javë në kujdes intensiv, duke zhvilluar hepatit dhe nekrozë avaskulare në gjunjë.

Stafi mjekësor insistoi që rasti i Ramirezit të shqyrtohej më nga afër; Pat Grant mori përsipër hetimin. Ndërsa hetimi vazhdoi, një studiues zbuloi nivele të larta të dimetil sulfoksidit (DMSO) në gjakun e Ramirez.

DMSO ishte një qetësues i dhimbjes në të kaluarën, megjithatë, ai u etiketua si toksik në vitin 1965. Pas ekzaminimit të mëtejshëm, Grant zbuloi se kur DMSO ekspozohet ndaj oksigjenit, substanca konvertohet në dimetil sulfat DMSO2, pra oksigjeni ndryshon mënyrën se si funksionon produkti.

Kur avulli shkon brenda trupit, ai mund të shkaktojë delirium, paralizë dhe konvulsione, simptomat që personeli përjetoi atë natë kur Ramirez u pranua, helmim me dimetil sulfat.

Kjo do të shpjegonte gjithashtu pse gjaku i Ramirezit dukej se kishte diçka në të, pasi DMSO2 kristalizohet në temperaturën e dhomës. Gjithashtu, kur ekipi defibriloi Ramirez, ai mund të kishte konvertuar më tej DMSO2 në DMSO4, një formë edhe më toksike. Teoria e Grantit ishte vetëm një teori, megjithatë shumë besojnë se kjo është ajo që ndodhi dhe e bëri ekipin mjekësor të sëmurë.

Grant u përpoq t'i jepte një shpjegim aromës së hudhrës dhe kremit në lëkurë që konstatuan mjekët, dhe arriti në përfundimin se Ramirez po përdorte DMSO në lëkurën e saj për të lehtësuar dhimbjen e saj të kancerit. Familja mohoi se Ramirez po përdorte DMSO.

Fatkeqësisht, kur një patolog i pavarur e ekzaminoi dhe bëri autopsi, ata nuk mundën ta vlerësonin plotësisht trupin e saj pasi ajo ishte shumë e dekompozuar. Ne e dimë se Gloria kishte kancer terminal të qafës së mitrës; përveç kësaj, të gjitha janë spekulime se çfarë e shkaktoi gjakun e saj toksik. Dhjetë javë pas vdekjes së saj më 20 prill 1994, Gloria Ramirez u varros në Olivewood Memorial Mark.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH