Arte

Miss Bota u kurorëzua mes thirrjeve për paqe në Ukrainë

Shkruar nga Liberale

Oscar Holland, CNN

Karolina Bielawska e Polonisë u kurorëzua si Miss Bota e 70-të të mërkurën, me garuesit dhe organizatorët që shprehën solidaritetin me ukrainasit gjatë një nderimi në skenë me qiri në finalen televizive.

 

Bielawska, e cila punon si modele dhe po studion për një diplomë master, pretendoi titullin në kryeqytetin e Puerto Rikos, San Juan, tre muaj pasi konkursi u vonua për shkak të një shpërthimi Covid-19. Miss SHBA, Shree Saini, u shpall nënkampioneja e parë, ndërsa Olivia Yacé e Bregut të Fildishtë zuri vendin e dytë nënkampione.

Përvç shfaqjeve të zakonshme dhe gjykimeve të drejtpërdrejta, ceremonia e shkëlqyeshme shfaqi mesazhe mbështetjeje për Ukrainën pas pushtimit të paprovokuar të vendit, i cili ndan një kufi me Poloninë. Në një moment, Toni-Ann Singh nga Xhamajka, e cila fitoi Miss World në 2019, këndoi një interpretim të "The Prayer" të Celine Dion dhe Andrea Bocelli ndërsa njerëzit në skenë dhe në audiencë mbanin qirinj lart.

Fjalët "një lutje për paqe" u shfaqën në një ekran pas finalistëve. Llogaria zyrtare e Miss World në Twitter shkroi se performanca ishte pjesë e përpjekjeve të konkursit për të "qëndruar me Ukrainën". Organizatorët thanë gjithashtu se më shumë se 7000 qirinj ishin përgatitur për shfaqjen, e cila u transmetua në mbi 100 vende.

Në një deklaratë të publikuar para konkursit, CEO i Miss World Ltd., Julia Morley, tha: "Ne duhet të bëjmë diçka, edhe nëse mund të duket si e pamjaftueshme që ndezja e një qiriri mund të ndryshojë ndonjë gjë në botë, nëse të gjithë ndezim një qiri së bashku, mund ta ndryshojmë botën", ndërsa ftonte njerëzit në mbarë botën të "ndiznin dritën e tyre për Ukrainën" dhe të postojnë imazhe në mediat sociale.

Në fillim të kësaj jave, organizatorët e Miss World publikuan një video mesazh nga Miss Ukraina e vitit 2016, Oleksandra Kucherenko. Në një sfond virtual të pamjeve nga konflikti, ajo u bëri thirrje vendeve në mbarë botën "të na mbështesin, të mbrojnë qiellin mbi Ukrainë dhe të shpëtojnë botën (nga një) katastrofë bërthamore", duke shtuar: "Paqja jonë është paqja juaj. "

Miss Ukraina aktuale, Oleksandra Yaremchuk, e cila nuk u kualifikua për eventin final, ndodhet aktualisht në Kiev, tha organizata.

Fillimisht i planifikuar për në dhjetor, konkursi Miss World u shty pasi shumë njerëz të lidhur me ngjarjen - duke përfshirë 23 nga 97 konkurrentet - rezultuan pozitivë me Covid-19 vetëm disa ditë përpara.

Vetëm 40 gjysmëfinalistët u ftuan përsëri për ngjarjen e riorganizuar të së mërkurës, e cila u drejtua nga këngëtari dhe personazhi televiziv anglez Peter Andre dhe këngëtari dhe aktori meksikan Fernando Allende.

Garat paraprake ishin zhvilluar tashmë në atë kohë, me Yacé të shpallur fituese të çmimit Top Model të konkursit, përfaqësuesja mongole Burte-Ujin Anu fitoi çmimin e Miss World Talent dhe Karolina Vidales nga Meksika u shpall Miss World Sports. /Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH