Aktualitet

Ministria e Shëndetësisë: 617 qytetarë të infektuar, 3 humbje jete në 24 orët e fundit

Shkruar nga Liberale
Ministria e Shëndetësisë: 617 qytetarë të infektuar, 3

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot se 5482 testime kanë rezultuar 617 qytetarë të infektuar. Po kështu janë shënuar 3 humbje jete dhe 284 të shëruar në 24 orët e fundit.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve.

Çdo qytetar mbi 16 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqendruar. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Vaksinimi është i hapur edhe për fëmijët +12 vjeç me probleme të sistemit imunitar, me rekomandim nga mjeku. Gjithashtu ka nisur vaksinimi me dozën e tretë për të gjithë qytetarët +18 vjeç që kanë kaluar 6 muaj nga kryerja e dozës së dytë.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH