Aktualitet

Ministri grek pas takimit me Belerin në burg: Lëreni të betohet, respektoni qytetarët

Shkruar nga Liberale
Ministri grek pas takimit me Belerin në burg: Lëreni të betohet,

Ministri i Brendshëm i Greqisë, Johanis Ikonomu, është takuar mesditën e kësaj të premteje me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, por ende të pa betuar, Fredi Beleri.

Në një postim në rrjetet sociale, ministri grek shkruan se Shqipëria duhet të lejojë menjëherë betimin e Belerit si kryebashkiak i Himarës duke respektuar verdiktin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit.

“U takova sot në burgun e Durrësit, në prani të ambasadorit tonë në Shqipëri, z. Konstantinas Kamitsi, me kryetarin e zgjedhur të Bashkisë Himarë, anëtar i minoritetit etnik grek të Shqipërisë, z. Fredi Beleri, i cili qëndron në paraburgim për më shumë se katër muaj. Për Greqinë ky rast ka qenë që në fillim dhe mbetet tejet i rëndë. Respektimi i shtetit të së drejtës dhe i të drejtave civile janë parimet dhe vlerat kryesore evropiane.”

“Qëndrimi i Greqisë është se në rastin e zotit Beleri nuk merren parasysh parimet e shtetit ligjor, prezumimi i pafajësisë dhe respektimi i të drejtave civile. Pala shqiptare duhet të lejojë menjëherë betimin e zotit Beleri si kryetar Bashkie, duke respektuar verdiktin e qytetarëve në zgjedhjet e fundit. Zgjerimi i situatës aktuale hedh një hije serioze mbi marrëdhëniet tona dypalëshe dhe nuk është në përputhje me frymën evropiane, me gjithçka që ajo përfshin”, shprehet ministri grek.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH