Showbiz

Miliarderi amerikan gjendet i vdekur në zyrën e tij

Shkruar nga Liberale
Miliarderi amerikan gjendet i vdekur në zyrën e tij

Miliarderi amerikan Thomas Lee u gjet i vdekur në zyrën e tij në Nju Jork. Sipas mediave amerikane, agjenti dhe biznesmeni 78-vjeçar, i cili ka pësuar një plagë me armë zjarri, dyshohet se është vetëvrarë, por shkaku i saktë i vdekjes së tij pritet të përcaktohet nga mjekësia.

Miqtë e Lee thonë se janë të shkatërruar nga vdekja e papritur e biznesmenit.

"Ndërsa bota e njihte atë si një nga pionierët e kapitalit privat dhe një biznesmen të suksesshëm, ne e njihnim atë si një bashkëshort, baba, gjysh, vëlla, mik dhe filantrop i përkushtuar që gjithmonë i vendoste nevojat e të tjerëve para të tijat", thotë një mik i ngushtë i familjes. “Ne kërkojmë që të respektohet privatësia jonë dhe të na lejohet ta vajtojmë”, përfundon ai.

Sipas "Forbes", Lee kishte një pasuri prej 2 miliardë dollarësh (1.6 miliardë paund) në kohën e vdekjes së tij.

Lee ishte gjithashtu i njohur për blerjen e kompanisë së pijeve Snapple në 1992, të cilën ia shiti dy vjet më vonë Quaker Oats për 1.7 miliardë dollarë - 32 herë më shumë se sa e bleu.

Lee u nderua gjithashtu për filantropinë e tij dhe kishte shërbyer si administrues i besuar për organizatat e shquara të artit të Nju Jorkut si Qendra Lincoln për Artet Performuese dhe Muzeu i Artit Modern.

Në vitin 1996, ai dhuroi 22 milionë dollarë për Universitetin e tij Harvard, një pjesë e të cilave është përdorur për të ofruar ndihmë financiare për studentët.

"Unë kam qenë me fat që kam bërë disa para. Jam më se i lumtur që t'i kthej disa prej tyre," tha ai në atë kohë. Ai la gruan Ann Tenenbaum dhe pesë fëmijët e tij./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH