Aktualitet

Miku që e theu në besë Putinin/ Kreu i Wagner pushton qytetin rus

Shkruar nga Liberale
Miku që e theu në besë Putinin/ Kreu i Wagner pushton qytetin rus

Zhvillimet në Rusi janë dramatike, me ushtrinë e Wagnerit që ka pushtuar qytetin e Rostovit dhe sipas informacioneve edhe Voronezhin, pranë kufirit me Ukrainën. Në të njëjtën kohë, një regjim anti-terrorist u shpall në të gjithë Moskën, ndërsa Putin iu drejtua popullit rus.

Shefi mercenar Yevgeny Prigozhin – i cili tani po udhëheq një rebelim të armatosur kundër regjimit të presidentit rus Vladimir Putin – ka qenë një nga fytyrat më të dukshme të luftës në Ukrainë.

I njohur për PR-në e tij agresive, gjuhën e neveritshme dhe praninë e shpeshtë pranë vijave të frontit, Prigozhin rekrutoi mijëra të burgosur rusë për të luftuar për Wagnerin dhe u grind hapur me Ministrinë e Mbrojtjes për planet ushtarake dhe furnizimet me municione.

Prigozhin, 62 vjeç, ka qenë prej dekadash i njohur si "kuzhinieri i Putinit" për shkak të kontratave të kateringut të kompanisë së tij në Kremlin. Është e paqartë se sa miqësorë janë ai dhe presidenti rus Vladimir Putin, por ata e njohin njëri-tjetrin dhe të dy burrat kanë lindur dhe janë rritur në Shën Petersburg.

Pasi kreu një dënim të gjatë me burg në vitet 1980, Prigozhin filloi të shiste hotdogs në qytetin e tij të lindjes. Ai shpejt filloi të ndërtojë një aksion në një zinxhir supermarketesh dhe përfundimisht hapi restorantin dhe kompaninë e tij të hotelierisë.

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë vendosur sanksione ndaj Prigozhin për rolin e tij në Wagner. Ata gjithashtu e akuzojnë atë për financimin e një ferme troll-je të njohur si Agjencia e Kërkimeve në Internet që Uashingtoni thotë se u përpoq të ndikonte në zgjedhjet në SHBA.

Njerëzit e Wagner-it të udhëhequr nga Prigozhin kanë qenë tashmë në Rostov që nga fillimi i së shtunës, me raporte që thonë se ata kanë marrë tashmë ndërtesën e qeverisë ushtarake dhe ministrisë së brendshme në qytetin rus. Në të njëjtën kohë, ata kanë vënë nën kontrollin e tyre aeroportin ushtarak të qytetit, duke lejuar megjithatë nisjen e avionëve të destinuar për në fushën e Ukrainës.

Në mesazhin e tij të mëngjesit, Prigozhin ndër të tjera tha se “kur mbërritëm këtu, gjetëm gjëra të reja. Ka humbur shumë territor, numri i ushtarëve të vrarë është "3 deri në 4 herë më shumë se sa na japin".

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH