Aktualitet

Meta sqaron nga Korça se pse e ktheu Kodin Zgjedhor në Kuvend

               Publikuar në : 12:57 - 23/10/20 liberale

Presidenti Ilir Meta ka folur nga Korça, ndërsa ka sqaruar dhe arsyet e këtij vendim. Në një prononcim për mediat, kreu i shtetit theksoi se arsyeja se pse dekreti u kthye në Kuvend ishte fakti që të kthehej në shina marrëveshja e 5 qershorit.

“Thirrja e tyre drejtuar presidentit për ta kthyer përsëri në Kuvend këtë akt. Me qëllim rikthimin e aktit në shinat e 5 qershorit, kjo ishte një arsye kryesore për t’i dhënë mundësi tjetër maxhorancë që të reflektojë, të respektojë këtë marrëveshje gjithëpërfshirëse, përndryshe padyshim që do të mbajë një përgjegjësi kritike. Jo vetëm për këtë precedent të rrezikshëm në 3 dekada në mënyrë të njëanshme dhe për vonesën pa fund të procesit të çeljes së negociatave. Respektimi i kësaj marrëveshje është kusht i padiskutueshëm për BE.”, tha Meta.

Tags: ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back