Aktualitet

Meta nga Vlora: Kush ka probleme me legalizimin e mori...

Shkruar nga Liberale
Meta nga Vlora: Kush ka probleme me legalizimin e mori...

Presidenti Ilir Meta po zhvillon sot një bashkëbisedim në Vlorë në lidhje me çështjen e banesave që preken në kuadër të projektit të rrugës Vlorë-Orikum. Gjatë fjalës së tij Meta theksoi se Kadastra dhe IKMT kanë kryer veprime në kundërshtim me ligjin për banorët e kësaj zone, të cilëve iu janë prishur objekte padrejtësisht.

“Kemi disa përfaqësuar këtu dhe avokatin. Kemi dhe zotin Dervishi, këshilltarin tim ligjor. Dhe zotin Blushi tashmë vlonjat, përveç se kolonjar. Pas kthimit në Tiranë realizova takim me zonjën Ballanca, ku i shpreha shqetësimet tuaja. Dhe i kërkova një hetim për këtë çështje. Në 30 mars avokati i popullit ka konfliktuar se; hetimi nisi në tetor 2019 dhe përfundoi në mars 2021. Konstatoi se IKMT nuk ka bashkëpunuar me këtë institucion për një kohë të gjatë, duke i vonuar përgjigjen. 16 muaj i është dashur avokatit të popullit për të marrë përgjigje nga këto institucione.

Ideja që Vlorë-Orikum ishte një projekt, ishte gënjeshtër. Vendimet e Kadastrës për skualifikim nga legalizimi kanë qenë të pajustifikuara. IKMT nuk kishte projekt për të zbatuar. IKMT ka shkelur rëndë ligjin, duke gjobitur qytetarët me gjoba, sikur të ishin objekte të çastit. Bashkia Vlorë ka arritur deri aty sa i ka deklaruar Avokatit ë Popullit se nuk ka informacione. Janë shkelur parimet. Janë shkelur të drejtat themelore të njeriut. Ato fakte që qytetarët u ankuan tek presidenti rezultuan të vërteta. Zoti Damian u kujtua të takohej me qytetarët vetëm pas takimit me presidentit. Ai iu premtoi se do ua rregulloj projektin për legalizimin e banesave pas votimeve. Të gjithë shqiptarët që kanë probleme me legalizimet e morën përgjigjen e sinqertë nga përgjigjet e Artan Lamës. Ai porosiste vartësit se nga 170 mijë do bënte vetëm 60 mijë, pra 110 mije qytetarëve të tjerë, që mos të kishin kosto për zgjedhjet. Këto ishin problemet dhe shqetësimet që janë zyrtare, të cilat ju që jeni dëmtuar keni mundësi për t’i disponuar në proceset gjyqësore. Prona është e shenjtë, siç është vota. Vlora e ka kuptuar tashmë këtë gjë.”, tha Meta.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH